Özel Dosya

Published on Haziran 16th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yaz Mevsimi ve Otomobil

Kış mevsiminin olumsuz yol şartlarında yıpranan otomobilinizi, yaz boyunca sorunsuz kullanmak istiyorsanız, baharın kendini yaza bırakmaya başladığı şu günlerde bazı konulara dikkatinizi çekmek isterim.

Yazın sıcağı, tozu, dur-kalklı trafiği aracınızı belirli ölçülerde mutlaka etkileyecektir.

Zorlu kış şartlarında yolların bozulması nedeniyle süspansiyon sistemlerinde ve lastiklerde arıza meydana gelebilmektedir. Bu nedenle otomobillerde amortisörlerin, ağır vasıtalarda körüklerin ve makasların kontrol edilmesinin yanı sıra rot-balans ayarının gözden geçirilmesi yerinde olur.

Yaz aylarına girerken;

bujiler temizlenmeli,

havada daha çok toz olacağından hava filtresi değiştirilmeli ya da daha sık kontrol edilmeli. Aşırı sıcaklarda klimaya ihtiyaç duyulacağından polen filtresi bakımı ya dagerekirse değiştirilmesi göz ardı edilmemeli.

Motor ve diğer aksamların sıvı seviyesi kontrolleri yap[tır]ılmalı,

Yakıt ve yağ filtresi kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmeli,

Elektrikli fanın devreye girme derecesi ve kayışların kontrolü mutlaka yaptırılmalıdır.

Bunlara ilave olarak akü bakımı ile lastiklerin basınçları da ihmal edilmemelidir.

Ayrıca aracınızda yaz ya da dört mevsim lastiklerin takılı olduğunu da kontrol edin.

Özetle: Kış aylarına göre yaz ayları daha rahat olmasına karşın herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için araçların yaz bakımı ihmal edilmemelidir.

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑