Kar ya da Kış Lastikleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır. Kış lastiklerinin ise, özel profillerinin yanı sıra, üretildikleri malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’nin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır. Kar lastiği diye adlandırılan lastik, fren özelliğinin yanında çekiş özelliği de artırılmış kış lastiğidir.

  • Bu lastikler kar ve buz üzerinde kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir ve mevcut lastiklerin yerine takılırlar. Otomobilin orijinal lastikleri ile aynı boyutta kar lastiği kullanınız.
  • Kar lastiklerinin diş derinliği 4 mm’nin altına düştüğünde, kışın gösterecekleri performans büyük ölçüde azalır. Bu durumda lastiklerin değiştirilmesi gerekir.
  • Kar lastikleri normal sürüş koşulları altında veya otoyollarda uzun mesafelerde kullanılır ise, otomobilde normal olarak bulunan lastiklere göre performansları daha düşük olur. Bu sebeple bu lastiklerin kullanımı, bunların dizayn amacı ile sınırlı kalmalıdır.
  • Sürüş esnasında; frenleme yapıldığında ve viraj alınırken güvenliğin artırılması için, dört tekerleğe de aynı tip (marka ve profil) lastik takılmalıdır.
  • Lastiklerin dönme yönlerinin değiştirilmemesi gereklidir.

Dr. Abdullah DEMİR – 16/12/2010

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir