Oto Haber

Published on Temmuz 28th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yılın ilk yarısında Renault rekor satış gerçekleştirdi

Renault, yılın 6 aylık bölümünde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artış sağladığını açıkladı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, 2011’in ilk altı aylık döneminde grubun cirosu yüzde 7,3 artarak 21 milyar 101 milyon avroya ulaştı. Özellikle uluslararası pazarlardaki büyüme trendinin devam etmesi sayesinde, otomobil biriminin ciroya katkısı 20 milyar 143 milyon avroya yükseldi. 2010’un ilk yarısına göre yüzde 7,3 olan bu artış özellikle satış karmasının iyileştirilmesine ve satışların artmasına bağlanıyor.

Otomobil biriminde 121 milyon avro işletme nakit fazlası açıklanırken, geçen yılın altı aylık dönemine göre yüzde 1,9 artışla 1,4 milyon adet satış gerçekleştirilerek ilk yarıyıl satış rekoru kırıldı.

Grubun 2010’un ilk yarısındaki 780 milyon avro ve cironun yüzde 4’ü olan faaliyet karı 2011’in aynı döneminde 630 milyon avro ile cironun yüzde 3’ü şeklinde gerçekleşti. Grubun işletme karı ise geçen yılın 6 aylık dönemine göre 54 milyon avro artarak 772 milyon avroya çıktı.

Otomobil biriminin faaliyet karı da 2010’un ilk yarısına göre 189 milyon avro azalarak 221 milyon avro düzeyinde gerçekleşti ve cirosunun yüzde 1,1’ine karşı geldi.

Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Bu değişimi özellikle 313 milyon avro tutarındaki hammadde maliyetindeki artışın, kontrollü maliyet yönetimi ile elde edilen 279 milyon avro ile telafi edilmesi, 102 milyon avroluk negatif kur etkisi, 59 milyon avroluk satış artışı, rekabetçi ve tedarik sıkıntılarıyla kısıtlanmış Avrupa pazarında eksi 91 milyon avroluk karma/fiyat bozulması faktörleriyle açıklayabiliriz.

Toplamda, Japonya’daki tsunamiye bağlı tedarik kısıtlarının otomobil biriminin faaliyet karı üzerinde yılın ilk yarısında 150 milyon avro tutarında tahmin edilen olumsuz etkisi oldu. Bu olumsuz unsurlar özellikle üretimi, satış arzını ve lojistiği etkiledi.

Satış finansmanı biriminin grubun faaliyet karına katkısı, 2010 yılının ilk yarısında 370 milyon avro iken, bu yılın ilk yarısında 409 milyon avroya ulaştı. 39 milyon avroluk bu artış, kredi portföyünün artması ve tarihi yapısal düzeyinin de altına inen çok düşük risk maliyetinin etkisiyle açıklanabilir.”

Ortak Şirketlerden Karlar

Renault, 2011’in ilk yarısında başta Nissan, AB Volvo ve AvtoVaz olmak üzere ortak şirketlerden kar payı olarak 557 milyon avro net kazanç sağladı.

Net kar, 1 milyar 253 milyon avroya çıkarken, net kardan grup payı 1 milyar 220 milyon avroya yükseldi. Bu arada, 2010’un ilk yarısında 2,95 avro olan hisse başına net kar 4,48 avroya çıktı.

Otomobil biriminin işletme nakit fazlası 31 Aralık 2010’a göre tedarik kısıtlarına bağlı stokların olağandışı mevsimselliğine kısmen bağlı olarak 437 milyon avro, olumsuz işletme sermayesi ihtiyacı değişimine rağmen 121 milyon avro oldu. Otomobil biriminin net finansal borçları 31 Aralık 2010’a göre 214 milyon avro azaldı ve 30 Haziran 2011 itibariyle 1 milyar 221 milyon avro oldu.

Borç/öz kaynaklar oranı ise Haziran 2011 sonu itibariyle yüzde 5,3 olarak gerçekleşti.

2011 beklentileri

2011 sonu beklentilerine de yer verilen açıklamaya göre, dünya otomobil pazarının (Binek Ticari Araç) 2011 yılının ikinci yarısında büyümeye devam etmesi ve seneyi 2010’a göre yaklaşık yüzde 3 ila 4 artışla tamamlaması bekleniyor. Gelişen pazarlar bu büyümenin lokomotifi olmaya devam edecek. Yüzde 4 ila 6 küçülen Fransa pazarıyla Avrupa pazarının yılın tamamında aynı seviyede kalması, hatta az da olsa daralması (yüzde 2) öngörülüyor. Bu koşullarda, Renault’nun 2011 yılı sonunda 2010’un üzerinde satış hacmi ve ciroya ulaşması bekleniyor.

Konjonktürel tedarik kısıtlamalarının ikinci dönemde giderek azalması ve eylülden itibaren üretimde yeniden güçlü bir artışa olanak vermesi beklentisi bulunuyor. İkinci yarıyılda, Japonya’daki tsunami felaketinin faaliyet karı üzerindeki olumsuz etkisinin 50 milyon avro daha fazlalaşması beklentisi yer alıyor.

Bu kapsamda, Renault grubu, cironun yüzde 9’unun altında kalacak Ar-Ge ve yatırım harcamalarıyla, Otomobil biriminde 2011 yılı için 500 milyon avronun üzerinde nakit fazlası hedefini koruyor.

Renault Başkanı Carlos Ghosn, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde şunları ifade etti:

“İlk altı aylık dönemdeki satış rekoru Grubun uluslararası pazarlardaki güçlü büyüme potansiyelini kanıtlıyor. Finansal sonuçlar, başta etkileri ikinci yarıyılda azalacak olan tedarik sıkıntıları ile hammadde maliyetlerindeki önemli orandaki artış olmak üzere konjoktürel olaylardan etkilendi. Bu kapsamda, Grup 2011 yılı için 500 milyon avronun üzerinde işletme nakit fazlası hedefini koruyor.”

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Renault’dan satış rekoru” haberinden alınmıştır (28/07/2011).

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑