Oto Haber

Published on Ocak 18th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yiğit Akü’den Cepten Kontrol Edilen “Akıllı Akü”

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tasarruf da sağlayan uygulama ile akülerin ve araçların şarj durumlarını ölçmek için kullanıcıların cep telefonlarından başka bir ekipmana ihtiyacı bulunmuyor.
Yiğit Akü, cep telefonları aracılığıyla akünün ve aracın şarj durumunu takip ve kontrol etmeyi mümkün kılan PRESTIGE v3.0 isimli uygulamayı hizmete soktu. Dünyada ilk kez Yiğit Akü tarafından geliştirilen uygulama, akıllı çip teknolojisi içeren yeni nesil aküleri yola çıkmadan önce kaputu bile açmadan kontrol etmeyi ve bu işlem sırasında tüketilen enerji miktarını azaltarak tasarruf sağlamayı mümkün kılıyor.
Sorun aküde mi, araçta mı söylüyor
PRESTIGE v3.0, Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilk olarak “Akıllı Çip” teknolojisiyle Yiğit Akü tarafından Türkiye’de üretilen elektro-akıllı akü ve PRESTIGE akıllı-akünün yeni nesil versiyonunu oluşturuyor. Akünün mevcut şarj durumu ve kullanıma uygun olup olmadığı, Bluetooth teknolojisi aracılığıyla akünün araca takılmasının ardından bir mobil uygulama üzerinden sürücülere anında bildirilmeye başlanıyor. Akü üzerinde bulunan çip, aküden tüketilen enerji miktarını azaltarak daha uzun süreli bir performans da sağlıyor. Uygulama, hafızasında kayıtlı veriler sayesinde ise hatanın araçtan mı yoksa aküden mi kaynaklandığını tespit ederek arıza kaynağını sürücüye bildiriyor.
iPhone uygulaması olarak markette…
PRESTIGE v3.0 kullanıcılar tarafından Apple Store’dan temin edilebiliyor. Uygulamanın android cihaz üzerinden kullanımı için de çalışmalar sürdürülüyor.
Modüler montajı mümkün
Kullanıcı dostu ve geliştirilmiş elektronik göstergelerin kullanıldığı sistemde, devreyi tamamlayan tüm bağlantı elemanlarının modüler olarak aküye montajı yapılabiliyor. Uygulama doğal kaynak tüketimini en aza indirecek, geri dönüşüm oranları yüksek malzemeler ile daha düşük emisyon oranlarına sahip olacak şekilde üretiliyor.
Yiğit Akü’nün yurtiçinde yıllık 5 milyon adet, dört ülkede ortak üretim tesislerinde ise 2 milyon adet olmak üzere toplam 7 milyon akü üretim kapasitesi bulunuyor. Ar&Ge çalışmalarını uluslararası akredite Simülasyon ve Fonksiyonel Test Laboratuvarları’nda gerçekleştiren Yiğit Akü, yıllık 10 bin adet aküde yeni ve yenilikçi teknolojilerin sonuçlarını kontrol ediyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑