Oto Haber

Published on Mart 8th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

“Yerli otomobile” yeni talip!

Renault Euromed Bölge Başkanı Christophe Kugler, “Günün birinde Türk otomobili üretme arzusu olacaksa en doğal ortak tabii ki Oyak-Renault olacaktır. Henüz talep gelmedi. Bu tür bir projeye her an katılabiliriz” dedi
Türk markalı otomobil tartışmalarına uzun süre dahil olmayan Renault bu suskunluğunu 82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda bozdu. Renault Euromed Bölge Başkanı Jean-Christophe Kugler, ‘Türk otomobilinin en doğal ortağı elbette OyakRenault olacaktır” dedi. Renault’nun üretimi için, “Türkiye’deki otomotiv üreticileri içinde en Türk olanı” diyen Kugler, “Tamamen Türk bir üretim yapıyoruz. Eğer günün birinde bir Türk markası ile bir Türk otomobili üretme arzusu olacaksa en doğal ortak tabii ki Oyak-Renault olacaktır” diye konuştu.
‘TÜRK MÜHENDİSİ BU İŞİ İYİ YAPABİLİR’
Halihazırda hükümetten bu düzeyde resmi bir talep gelmediğini de kaydeden Kugler “Böyle bir talep oluşması halinde Türkiye’de zaten entegre teknolojilerimizle bunu en hızlı yine biz gerçekleştirebiliriz” dedi. Türk otomobili konusunda hükümet yetkilileriyle henüz bir görüşme yapmadıklarını belirten Kugler, böyle bir projenin hem Renault hem de Türkiye için getirileri olması gerektiğini söyledi. Kugler ‘Türk markası tanımının netleşmesi, hükümetin bu işi nasıl yaptırmak istediğinin belirlenmesinden sonra bu işin hem Türkiye hem de Renault için getirisinin olacağı ortaya çıkarsa Türk piyasasını geliştirmek ve Türkiye’de daha çok insanın otomobile erişimini kolaylaştırmak için yaparız bunu. Türkiye’de mevcut teknolojimiz var bu tür projeye her an katılabiliriz’’ dedi. Kugler, Türk mühendislerinin böyle bir markayı çıkarabilecek yetenekte olduklarını dile getirerek şöyle konuştu: “Türkiye’de Türk mühendislerinin tasarlayıp geliştirdiği bir ürün geliştirmek mümkün.”
‘FARK, İSMİNİN OSMAN YA DA MURAT OLMASI’
Oyak Otomotiv ve Çimento Şirketleri Başkanı Celal Çağlar ise Renault olarak ürettikleri otomobillerin yüzde 70 yerlilik oranına sahip bulunduğunu belirterek “Onu zaten biz yapıyoruz. Aradaki fark, isminin Fluence olması veya isminin Megane olması. Onun yerine isminin Murat veya Osman olması haline dönüşüyor’’ dedi.
‘RENAULT İLE 2 YILDAN KISA SÜRER’
Celal Çağlar, yerli otomobilin piyasaya çıkma süresine ilişkin bir soruya da ”Eğer Renault gibi çok güçlü bir şirketi destek olarak yanınıza almadıysanız o en az 2 yıl sürecek bir olaydır. Ama Renault gibi bir şirketle detayları konuşmamakla birlikte çok daha kısa bir sürede ortaya test edilebilen bir araç çıkma ihtimali vardır. Türk otomobili yapmak başka bir şey, onu dünyada pazarlamak başka bir şey. Bu iki şeyi ayırt etmek lazım” cevabını verdi. Nissan ile Oyak’ın Türkiye’de yatırım projesine ilişkin de soruları yanıtlayan Çağlar, bu projenin rafa kalkmadığını kaydetti. Çağlar “Yeni projeleri getirmek ve devam eden üretimi korumak için de gerekli özeni ve ihtimamı göstermemiz gerekir. Eldeki kuş, daldaki kuşlardan iyidir” dedi.
Habertürk

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑