Oto Haber

Published on Aralık 22nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yerli otomobil konusunda olumlu gelişmeler var yakında kamuoyuyla paylaşacağız!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bakan Ergün’den SAAB’a talip olan Türkler’e çok ilginç uyarı;
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ”SAAB’ı bir marka olarak alıp bunu bir avantaja dönüştürmek isteyen firmalarımızın konuyu iyi incelemeleri ve buzdağının altında ne olduğunu da görmeye çalışmaları lazım” dedi.
Gazetecilerin ”İsveçli otomobil firması SAAB’ın iflas başvurusu yaptığını, Türkiye’den SAAB’ın satın alınmasıyla ilgilenen firmaların olup olmadığını” sormaları üzerine Ergün, SAAB’ın iflasını istediğini, satış aşamasında dünyanın değişik firmalarının SAAB’la ilgilenebileceklerini kaydetti.

Ergün, Türkiye’den de bazı kişilerin SAAB’la ilgileniyor olmasının normal olduğunu, ancak hükümet olarak SAAB’ı almaları şeklinde bir olayın söz konusu olmadığını, Türkiye’deki ekonomik modelin bunu içermediğini kaydetti.

Otomotiv sektöründeki firmaların SAAB’la ilgilenmelerinde dikkat etmeleri gereken hususlar olması gerektiğine işaret eden Ergün, şunları söyledi:

”Çünkü bu tür durumlarda, yani iflasa doğru giden firmaların markaları ve teknolojileri transfer edilmeye çalışılırken, ortada bir borç yükünün ve karmaşık ilişkiler yükünün de olabileceğini görmeleri lazım. Bir buzdağının üstü vardır bir de buzdağının altı vardır. Eğer ilgileniyorlarsa, buzdağının üstü kadar altıyla da ilgilenmeleri icap eder.

Firmalarımızın, SAAB’ı bir marka olarak alıp bunu bir avantaja dönüştürmek isteyen firmalarımızın konuyu iyi incelemeleri ve buzdağının altında ne olduğunu görmeye çalışmaları lazım, Ben ne olduğunu bilerek söylemiyorum, ama bu tür olaylarda her zaman buzdağının altında görülenden daha fazla sorunlar olabilir. o sorunları da görmelerinde fayda var diye düşünüyorum.”

Bakan Ergün, başka bir markalaşmış ürünün komple satın alınmasının onun markalaşma avantajından yararlanarak bir başlangıç yapılmasının da bir seçenek olabileceğini bildirdi.

“SAAB’I SATIN ALACAĞIMIZA ŞİMDİYE KADAR OTOMOBİL FABRİKASI KURARDIK”
Böyle bir satın almayı hükümet olarak yapacak olsalar, şimdiye kadar bir otomobil fabrikası kurabileceklerini dile getiren Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kendi tasarımımızı yapardık ya da birisine kamu ortaklığı teklif ederdik. Bizim hükümet olarak otomotiv sektöründe böyle bir adım atmamız söz konusu değil. Biz özel sektöre Türkiye’deki fırsatları otomotiv sektörünün bizim yan sanayimize olan katkısını bunun nasıl Türkiye’de büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor ve bunun için gerekli olan teşvik mekanizmalarını oluşturuyoruz.

Ben SAAB’ın satın alınması konudaki görüşümü daha önce açıkladım. Tabii ki SAAB’ı kalitesiyle, teknolojiyle, elbette söyleyecek bir şeyimiz yok. Ama dünyada çok yaygın bir marka değil SAAB. Belki şu andaki iflas sürecindeki bilinirliği, üretim sürecindeki bilinirliğinden daha fazla oldu. Yani markalaşma yolunda bilinirlik önemliyse iflas eden bir şirket olarak bilinmesi daha ön planda oldu.”

Bakan Ergün, daha önce yaptığı açıklamada, SAAB’a ilişkin, ”Bu marka dünyada tutmuş bir marka değil ki, ne tutmuş, yani SAAB’ın dünyadaki potansiyeli nedir? Türkiye’de kaç tane SAAB görüyorsunuz? Gördünüz mü? Yani bin tane var mı Türkiye’de SAAB marka otomobil? Dolayısıyla, İsveç’te markalaşmasını, dünya çapında markalaşmasını oluşturamamış bir markanın satın alınmasının bize çok büyük bir katkısı olacağını ben şahsen düşünmüyorum” görüşlerini paylaşmıştı.

RAHMİ KOÇ İLE BAŞBAKAN YERLİ OTOMOBİLİ Mİ KONUŞTU?
Türkiye’de üretilecek yerli otomobildeki son durum hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ergün, ”Yerli otomobil konusunda olumlu gelişmeler var onu yakında kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Bir gazetecinin önceki gün Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’la, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinde yerli otomobilin gündeme geldiğini aktarması üzerine de ”Bunu siz kendiniz söylüyorsunuz, kendiniz inanıyorsunuz. Ben orada yoktum. Herhangi bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla siz Rahmi Koç’la Başbakanımızın bir araya geldiğinde ‘olsa olsa bu olur’ kanaatini oluşturdunuz. Bunu konuşup konuşmadıkları bile belli değil” cevabını verdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑