Oto Haber

Published on Eylül 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yerli otomobil için Siirt’e fabrika

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Siirtspor yönetimi tarafından Polis evinde verilen yemeğe katılan JETPA yönetim kurulu başkanı Fadıl Akgündüz, Türkiye’de ilk yerli otomobil üretimi için çalışmalar başladığını açıkladı.

Akgündüz, Siirt’te ayrıca toplu konut, 7 yıldızlı otel, alışveriş merkezi, 10 bin kişilik konferans salonu ve spor kompleksi kurulacağını, proje çalışmaları için önümüzdeki günlerde çalışmaların başlayacağını müjdesini verdi.

Siirt Polis evinde düzenlenen yemeğe katılan Jetpa yönetim kurulu başkanı Fadıl Akgündüz, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Kayseri’deki toplantıda gündeme getirdiği ‘yerli otomobil üretimi başlasın’ talimatı üzerine çalışmalara başladığını açıkladı. Toplantıya Siirt vali vekili Yunus Sezer, Siirt AK Parti Milletvekili Osman Ören, Siirt Müftüsü Faruk Arvas Siirtspor başkanı Adnan Öktüren, kamu kurum müdürleri, Siirtspor yöneticileri ve sporcuları katıldı.

Yemekte Fadıl Akgündüz’e eski futbolcu ve golcü Tanju Çolak eşlik etti. Akgündüz, yemekte yaptığı konuşmada, Siirt’te Otomobil fabrikasının kurulması ve fabrikada görev alaca yaklaşık 400 üst düzey personellerin konaklaması için toplu konut projesi, alışveriş merkezi, içerisinde 2 adet kaplıcanın bulunduğu 7 yıldızlı otel, 10 bin kişilik konferans salonu ve spor kompleksi kuracağının belirterek, “Halen bizim bu otomobil fabrikası için aldığımız arsa duruyor.

Hava alanın yanında o projemizin inşaatımızda o günlerde başlamıştı ve şirketimize tedbir konmuştu elhamdülillah ki medyanın o günkü siyasilerle işbirliği olan beli ticari grupların bize karşı yürüttüğü operasyon bu gün haksız olduğunu bütün kamuoyuna alınan hukuki sonuçlar göstermiş vaziyette. Hakkımızda açılan dolandırıcılık davası geçtiğimiz Mart ayın 4’ünde onaylandı. Şu anda Jetpa Holding doğduğu ilk günkü gibi, anasından emdiği süt gibi helal bir şekilde, yine kaldığı yerden devam ediyor. Yine bölgesine, şehrine ve aynı zamanda ülkesine hizmet etmeye kaldığı yerden devam edecek” diye konuştu.

4 Sene Sonra İmza Otomobil Üretimi Başlayacak

Akgündüz, yerli otomobil için daha önce yürüttükleri İmza projesini tekrardan hayata geçireceklerini ifade ederek, “İmza projemizin devam etmesi için biraz daha finansman istiyor. Onun için başlaması için tabii ki alt yapı çalışmalarımız daha önceden yapılmıştı. Çok hazırız o noktada, İstanbul projesinin mutlaka bitmesi lazım, orada bir temel atmak için mutlaka İstanbul projemizi bitireceğiz. Buda uzun bir süre değildir.

Önümüzdeki senenin sonlarına doğruda inşallah imza otomobil fabrikası ile ilgili inşaata geçeceğiz. Bu arada inşaat devam ederken diğer teknik konuları da geçmişten kaldığı yerden tamamlayıp muhtemelen bu günden itibaren söylersek 3 buçuk 4 sene içerisinde İmza otomobilimiz Siirt’ten dünyaya ihraç edilecektir. Neden dünyaya diyorum bizim yaptığımız prototip otomobili Cenevre otomobil fuarında Dünyaya tanıttığımızda tam 300 üzerinden distribütör talebi gelmişti” şeklinde konuştu.

Mercedes Ürettiğimiz Konseptin Kopyasını Piyasaya Sürdü

2002 yıllında kuruması için çalışmaları başlanan ve ardından Jetpa’ya açılan hukuki davalar sebebiyle yapımı durdurulan İmza markada kullanmayı planladıkları konseptin, farklı markalarca kopyalandığını iddia eden Akgündüz, “Bu gün dünyadaki bütün otomobil üreticileri bizim geliştirdiğimiz o konseptin kopyalarını Mercedes’ten başlamak üzere Mitsubishi kadar Hyundai’ye kadar yaptığını görüyoruz. Dolayısı ile çok güzel bir model yapmıştık. Şimdi o modelimizi yapmaya başlayacağız. İlk etapta Sedan modelimizde hazır, bunu henüz kamuoyuna açmadık böyle kopya edilmesin diye, Sedan 4×4 exuiler gibi çalışmalarımız da var” dedi.

6 Ülkeden Oluşan Eski Ekip Tekrardan Toplandı Çalışmalar Başladı

Çalışmaların hızlandırılması için eski fabrika için 6 ülkeden toplanan ekibin tekrardan toplandığını ifade eden Akgündüz, “Biz eski ekibi toparladık, hani 6 ülkeden bir ekip kurulmuştu, hatta geçtiğimizi hafta o toplantıları yaptık İstanbul’da onlar bir taraftan o teknik çalışmaları yapmaya başladılar. Tabi ki fabrikanın kurulması işi tahmin ediyorum önümüzdeki 2012 sonu ve 2013 başlarında olur. Eğer 2 senede yapım çalışmaları tamamlanırsa 2015’te Siirt’ten Türkiye’ye ve Dünya’ya il Türk otomobili İmza’yı sunmaya başlayacağız.

O projenin birinci ayağı Siirt’te yapılıyor biliyorsunuz bölgede Batman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sirayet edecek diğer modellerimiz var. Toplam 24 bin kişi, bizim kuracağımız fabrikalarda çalışacak. Bunun ayrıca 1’e 10 yan sanayiye yansıması söz konusu. 240 bin kişide bize hizmet verecek. Diğer sektörlerin çalışma kapasitesi olacak. Dolayısı ile önümüzdeki 3-4 sene içerisinde bölgemiz gecikmeli bir şekilde 2002 de kavuşacağı İmza fabrikası 2015’te 13 yıl gecikme ile geçecektir”

Türkiye’nin Yerli Üretimine Rahmi Koç Karşı Geldi

Akgündüz, Türkiye’deki yerli otomobil için karşı gelenler olduğunu belirterek, “Sayın başbakanımız TÜSİAD’ın toplantısında yerli otomobil yapın babalar diye seslendi. Hemen ilk gün Sayın Rahmi Koç karşı geldi; ‘Türkiye bunu yapmaz’ diye aslında Türkiye yapıyor. Bizzat kendi fabrikaları otomobil yapıyor. Fark şudur ki üzerine Fiyat yazmayacak Koç yazacak ya da İmza yazacak. Bunu nedense kabul etmiyorlar. Ama Türkiye bunu yapacak ve inşallah onlarda bunu sevinçle karşılayacaklar artık o günler geliyor bu ülke ve bu güzel yatırımlar bu umut ettiğimiz bölgemizdeki yaşadığımız ve hiç sevmediğimiz kötü haberlerinde sonunu getirecektir” dedi.

Üniversiteye Gitmeseydim Ben De İsyan Eder Dağa Çıkabilirdim

Zorluklar içerisinde üniversiteyi tamamladığını belirten Akgündüz, “Burada istihdam olduğu taktirde, yerli hiçbir kardeşimin kötü bir şey yapmayacağını ve dağa çıkmayacağını inanıyorum. Eğer ben üniversiteyi kazanmasaydım, bugün sayın valim çok güzel bir istatistik verdi. ‘Siirt bu sene üniversiteye öğrenci yerleşme sınavında Türkiye 6’ncısı. Geçen senede Türkiye 2’ncisi olmuştu’ dedi. Bakın biz 3 vilayet bir şehirdik o zaman Siirt, Batman ve Şırnak’ı da içine alıyordu.

Şu 3 vilayettin toplam nüfusu milyonu aşıyor sadece 7 kişi kazanmıştı üniversiteyi ve ben onlardan biriydim. Eğer ben üniversiteyi kazanmasaydım bu gün dağa çıkan isyan eden insanlar arasında olabilirdim. Dolayısıyla kendimizde belli imkanlara sahip olmuş insanlar olarak, bu dağa çıkışların bu isyanların sorumluluğunu kendimizde ararsak ki, zaten ben hep ondan dolayı gelip burada yatırım yapmak istiyorum. Ben eğer imkana sahip olmuşsam ve imkanları burada sorunu bizzat yaşadığım ve bildiğim halde gelip sorunun çözümü için kullanmıyorsam yarın Allah’ın huzurunda cevap veremeyeceğimi biliyorum. Bundan dolayı ben bu sorumluluğu üzerimde taşıyarak ölmemek için bu çalışmaları yürütüyorum ve ölene kadarda bu konuda mücadele edeceğim. Bu mücadeleye artık gerek yok devletimiz artık bu tür yatırımları teşvik ediyor.

Bu yatırımların olmasını istiyor. İmza otomobil fabrikasını kuracağımız zaman teşvike müracaat etmemiştim. Çünkü o zamanlar teşvik yoktu, bununla ilgili olarak ta teşvik düşünmüyorduk. Ama beni çok mutlu etti, devlettin bakışını görmek açısından 12 Haziran seçimlerinden sonra Hükümet programını arz eden sunan sayın başbakanımızın halkımıza okuduğu hükümet programında tek bir teşvik var idi buda yerli otomobil teşviki tahmin ediyorum buda yasalaşacaktır.

Ama şunu biliyorum ve çok nette görüyorum bu gün Türkiye’de yerli otomobil üretecek başka bir sanayici yok ve başka bir iş adamı yok kendileri bunu deklere ediyorlar. Ama Türkiye aslında yerli otomobilini yapmış ve üretim aşamasına geçerken durdurulmuş. Bir şirkettin orda Siirt’te Jetpa şirketidir ve bunu inşallah hükümetimizin bize verdiği bu moral ile teşvik olsun olmasın hiç önemli değil ve geçmişte de bunu aramamıştık” şeklinde konuştu.
Fadıl Akgündüz’ün konuşmasını tamamlamasıyla yemeğe katılanlar tarafından alkışlanırken, Akgündüz katılımları için teşekkür etti. Fadıl Akgündüz’den sonra söz alan Siirt Vali vekili Yunus Sezer, Fadıl Akdündüz’ün her Siirt’te geldiğinde insanlara heyecan verdiğini belirterek “Fadıl beyin her sene Siirt’te gelmesi vatandaşlar arasında görüştüğümüz insanlar arasında hep bir heyecan konusunu oluyor. Bir latife yaparak başlayayım acaba Fadıl bey bu sene neler söyleyecek diye herkes heyecanla onu bekliyor.

Öncelikle Siirtspor ilgili olarak ta 3 yıldır sponsorluğunu yapıyor. Siirtspor’un ilimizde faaliyet göstermesini ekonomik olarak destek oluyor. Yine sanayi alanında değişik sanayi tesislerin kurulması konusunda inşallah bunlarda gerçekleşir. Çünkü Siirt’te gelip işte şu sanayiyi kuracağız ve yapacağız diyen iş adamları bürokraside büyük heyecan uyandırıyor. Gerçekten ihtiyaç olan şey işsizliğin Siirt’te bir an önce azaltılması insanların evlerine ekmek götürmeleri bu en hayırlı bir şey inşallah bunu gerçekleştirir işadamlarımız” şeklinde konuştu.

Kaynak:  İHA, Haber7.com.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑