Oto Haber

Published on Mayıs 2nd, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yerli girişimci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Burdur’da güneş enerjisi sistemleriyle uğraşan elektronik teknisyeni, elektrikle çalışan bisikleti modifiye ederek güneş enerjisiyle çalışır hale getirdi.
Elektronik teknisyeni Hüseyin Kayacan (52), AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş enerjisi teknolojisine ilgi duyduğu için bu alanda çeşitli araştırmalar yaptığını söyledi.
Güneş enerjisi teknolojisinin yüksek maliyet nedeniyle eskiden çok fazla tercih edilmediğini ancak son dönemlerde kullanımının arttığını ifade eden Kayacan, kendisinin ”Yeşil enerji temiz enerji, hem çevreci hem tasarruflu” sloganıyla elektrikle çalışan bisikletini güneş enerjisiyle çalışır hale getirmek için çalışma başlattığını kaydetti.
Kayacan, ”Elektrik sistemini hiç bozmadık, sisteme ilave olarak güneş paneli taktık ve elektrik üretimi sistemini kurduk. Bisiklete prizden değil güneş panelinden elde ettiğimiz elektriği şarj ettik ve bu şekilde çalıştırdık” dedi.
Bisikletin kullanma gücünün üzerine yüklenen panelin gücüne göre değiştiğini belirten Kayacan, 2 amperlik kapasiteye göre 1 saat şarjla 1 kilometre gidebildiklerini, kapasitesi arttığı takdirde bisikleti kullanım süresinin de artacağını kaydetti.
Elektrikli bisikletini güneş olduğunda güneş enerjisiyle kullandığına işaret eden Kayacan, bisiklet hareket halindeyken de şarj olabildiğini, böylelikle yolda kalmadığını söyledi.
Bulutlu ve yağmurlu havalarda sistemin verimliliğinin düştüğünü kaydeden Kayacan, böyle durumlarda da elektriği devreye soktuklarını bildirdi.
Güneş enerjili bisikletine halk dilinde ücretsiz anlamında kullanılan ”meccani” ismini veren Kayacan, ”Elektrik masrafı olmadan bisikleti çalıştırabiliyorum ve istediğim yere gidiyorum. Amacım elektrikli bisikletin güneş enerjisiyle çalışabildiğini göstermekti, amacıma ulaştım” diye konuştu.
Yaklaşık 10 yıldır güneş enerjisi sistemleriyle ilgili çalışmalar yaptığını, bu çalışmalara devam edeceğini ifade eden Kayacan, asıl amacının çift çekerli bir motor sistemiyle şehir içinde kullanılabilecek iki kişilik, kabinli ve üç tekerlekli otomobil yapmak olduğunu kaydetti.
AA, haber7

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑