Oto Haber

Published on Mart 1st, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Subaru Forester Cenevre’de yüzünü gösterdi…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Subaru, 83. Uluslararası Cenevre Motor Show’da Türkiye’de Mayıs ayında satışa sunulacak yeni Forester’ın Avrupa lansmanını gerçekleştiriyor. Gerçek bir SUV karakteri ile spor otomobil kavramını harmanlayarak yeniden yorumlayan Forester, sahip olduğu güçlü 4×4 özellikleri, Subaru’ya özgü Boxer motoru ve sürekli simetrik dört çeker özelliği ile 4. nesliyle yollara çıkmaya hazırlanıyor. Mayıs ayında Türkiye’de satış sunulacak olan Forester, yeni nesil Boxer motoru ve yeni CVT şanzımanıyla daha sportif sürüş performansını yüzde 10’un üzerinde daha düşük yakıt tüketimi ile sunuyor.
Subaru, fuarda ayrıca markayı geleceğe taşıyacak yeni teknoloji ürünü SUBARU VIZIV “Vision for Innovation” konseptini de gün yüzüne çıkarıyor. Subaru’nun fuardaki bir başka yeniliği ise, Lineartronic (CVT) Şanzımanla Boxer Dizel Motorun ilk kez bir arada sunulduğu Outback modeli olacak.
Otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan Cenevre Fuarı 7 Mart tarihinde otomobil tutkunlarına kapılarını açarken, Türkiye’de Mayıs ayından itibaren satışa sunulacak olan Yeni Forester fuarda Subaru standının en önemli yeniliği olacak.
Yeni Forester 240 beygir gücündeki turbo motoru ve S modunda yer alan 8 ileri CVT şanzımanı ile spor otomobillerin sürüş zevkinin 4×4 bir SUV’da da yaşanabileceğini ispatlıyor. Yeni Forester daha sportif sürüş performansını yüzde 10’un üzerinde daha düşük yakıt tüketimi ile sunuyor. Yepyeni bir AWD kontrol sistemine sahip olan Forester’da, standart olarak yer alacak olan “X-MODE” sistemi ile her koşulda sürekli denge sağlanıyor. Yeni Forester Türkiye pazarında Mayıs ayından itibaren satışa sunulacak.
Fuarda ayrıca, Subaru’nun gelecekteki “Vision for Innovation” konseptini yansıtan “VIZIV Konsept”i yenilik meraklılarının beğenisine sunulurken, Boxer Dizel motorun CVT şanzıman ilk kez ile buluştuğu Subaru Outback de boy gösterecek.
Yeni nesil özellikler ile gerçek bir SUV: Yeni Forester
Subaru standında yeni SUBARU FORESTER modelinin Avrupa lansmanı gerçekleştirilecek. Gerçek bir SUV karakteri ile spor otomobil kavramını harmanlayarak yeniden yorumlayan Forester, 240 beygir gücündeki turbo motoru ve 6 ileri CVT şanzımanı ile spor otomobillerin sürüş zevkini 4×4 bir SUV’da da yaşanabileceğini ispatlıyor. Yepyeni bir AWD kontrol sistemine sahip olan Forester’da “X-MODE” sistemi ile tüm her koşulda sürekli denge sağlıyor.
Değişik ihtiyaç ve tercihlere göre farklı donanım paketlerine sahip olan Yeni Forester,
hem motorunun inanılmaz gücü hem de özel süspansiyonları ile spor otomobilleri aratmayan bir performans vaat ediyor.
Yenilenen Forester daha iyi bir aerodinamiklik ve işlevsellik özelliklerinin yanı sıra SUV bir aracın güçlü ve çarpıcı görünümü korunarak tasarlandı. Aracın ön yüzünde “Sportiflik” ve “Rahatlık” vurgusunu ön planda tutuyor.
Yeni Forester’ın Güç Aktarma Organları: Simetrik AWD, X-Mode ve SI-DRIVE
Subaru’nun ünlü simetrik AWD aktarma organı, aracın performasını daha da artırmak için daha da geliştirildi. X-Mode adı verilen yeni kontrol ayarı, kötü yol koşullarında bile sağlam bir arazi performansı sağlıyor. X-Mode sürücüye tüm yol koşullarında güven sağlayarak Forester’ın sürüş keyfini artırıyor.
2012 Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı’ndan (Euro NCAP) güvenlik performansı testinde en yüksek puanı kazanan model Türkiye’de Mayıs ayında 2.0i Elegance, 2.0i Premium ve 2.0 XT versiyonları ile satışa sunulacak.
SUBARU VIZIV KONSEPT “Vision for Innovation”
Subaru markasını geleceğe taşıyacak yeni tasarım ve teknolojilerin yönünü temsil eden konsept model VIZIV, “Confidence in Motion” mottosunu zirveye taşıyor. Yeni nesil crossover anlayışının son örneği olan VIZIV “İnovasyon için Vizyon” ifadesinden ilham alınarak tasarlanmış.
Boxer Dizel Motor’un Lineartronic şanzıman ile buluşması: SUBARU OUTBACK
Lineartronic (CVT) şanzımanın Boxer Dizel motor ile ilk defa buluştuğu Subaru Outback konforlu bir sürüş sunarken aynı zamanda yakıt verimliliği de sağlıyor.
Boxer Dizel Motor’un sportif sürüş özelliğini otomatik vitesin konforu ile bir arada barındıran Outback’de Adaptif Sürüş Kontrolü özellikleri de bulunuyor. Bu yıl Subaru markasının 55’inci yılı olması nedeniyle FHI (Fuji Heavy Industries) 1958 yılına ait “Subaru 360” modeli ile son konsept aracı olan “SUBARU VIZIV KONSEPT”i birlikte sergileyecek. Böylece markanın tarihi ve gelecek vizyonu vurgulanacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑