Oto Haber no image

Published on Temmuz 16th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Opel Combo Artık Bursalı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fiat ile General Motors arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla Bursa’da üretilecek yeni Opel modeli açıklandı.
Bursalı yeni Combo ortaya çıktı. Fiat ile General Motors arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla Bursa’da üretilecek yeni Opel Combo su yüzüne çıktı.
Opel tarafından resmi fotoğrafları dağıtılan yeni Combo, kasımdan itibaren Tofaş’ın Bursa’daki tesislerinden çıkmaya başlayacak ve yılda 40 bin adedin üzerinde üretilecek.
Tofaş’ın 150 milyon dolar yatırımla Bursa’da üretmeye başlayacağı yeni Combo, Opel’in yanı sıra İngiltere pazarında Vauxhall markasını taşıyacak. GM ve Fiat arasındaki anlaşmaya göre yılda 40 bin, genel toplamdaysa en az 250 bin adet üretilmesi planlanan yeni Combo, büyük oranda Tofaş’ın geliştirdiği ve “2011 Yılının Hafif Ticari Aracı” ödülünü de alan Doblo’nun genlerini taşıyor.
Aracı Doblo’dan farklılaştıran detaylarda Opel’in Russelsheim’daki tasarım ekibinin imzası bulunurken, kalan geliştirmeler Fiat’ın Torino ve Tofaş’ın Bursa’da bulunan Ar-Ge merkezlerinde yapıldı.
Siparişleri şimdiden arttı
Yeni Opel Combo’dan, bu yılın son iki ayında toplam 10 bin adede yakın üretilecek.
Siparişlerin şimdiden arttığına dikkat çeken Tofaş CEO’su Ali Pandır, ilk etapta 6 bin olarak planlanan üretimin, gelen yeni siparişler doğrultusunda 10 bin adede kadar çıkabileceğine dikkat çekerek, Combo sayesinde üçüncü vardiyanın da yardımıyla kapasitenin yüzde 90’lara ulaşacağını belirtti.
26. yılını kutluyor
Doblo’nun temellerini taşıyarak, binek ve ticari panel van tiplerinde üretilecek olan yeni nesil Combo’nun panel van versiyonu iki farklı gövde uzunluğuyla dikkati çekecek. Binek versiyonundaysa 5 ve 7 kişilik seçenekler var.
Satılacağı pazarlara dördü dizel olmak üzere toplam 6 farklı motor seçeneğiyle sunulacak olan yeni Opel Combo’da dizel motorların bir bölümü yeni Doblo’dan da tanıdık. Dizel motorlar 1.3 lt (90 HP), 1.6 lt (90 ve 105 HP) ve 2.0 lt (135 HP) olarak sıralanıyor. Benzinli motorsa 1.4 lt (95 HP) gücünde. Bununla birlikte Doblo için Tofaş tarafından geliştirilen CNG yani doğalgazlı 120 HP’lik motor versiyonu, bu araçta da mevcut olacak. 5 ve 6 ileri manüel şanzımanın ağırlıkla kullanılacağı Combo’da, 1.6 (90 HP) dizel motorda Opel’in “Easytronic” otomatikleştirilmiş manüel şanzımanı da seçenekler arasına girecek.
Kaynak: Milliyet Gazetesi’nden Haber7.com’a alıntılanılan “Opel’in Bursa’da üreteceği model” konulu yazıdan alınmıştır (16/07/2011).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑