Oto Haber

Published on Mart 23rd, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Yeni İ30 Türkiye’de

Hyundai’nin Almanya Russelsheim’daki Avrupa Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen yeni i30, özellikle Avrupalı müşteriler için tasarlanmıştı araç Türkiye’de de satışa sunuldu. Hyundai’nin Çek Cumhuriyeti’ndeki son teknolojiye sahip Nosovice fabrikasında üretilen ve bugüne kadar sergilendiği tüm fuarlarda büyük beğeni toplayan yeni i30, şimdi Türkiye yollarında boy göstermeye hazırlanıyor. İlk jenerasyon i30, 2007 yılında lansmanının gerçekleştirilmesinden bu yana Avrupa’da 400 bin adetten fazla satılarak C-segmenti otomobillerin satış sıralamasında altıncı sırayı elde etti. Yeni nesil i30 ise Avrupa’nın dört bir yanında markanın bilinirliğini daha da artırma konusunda önemli bir rol oynayacak.

Yeni i30’un basın lansmanında Hyundai Assan Yurtiçi Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama Genel Müdürü Ümit Karaarslan, geçen yıl Hyundai’nin global anlamda bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 12 artırarak 4 milyon adete ulaştığını kaydetti. Karaarslan, müşteri odaklı pazar stratejileri ile Türkiye’de 2013 yılında müşteri memnuniyetinde bir numara olmayı ve 2015’de de Türkiye pazarından yüzde 10 pazar payı hedeflediklerini dile getirerek, tüm grup çalışanları ve bayilerle birlikte bu ortak amaç doğrultusunda çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Hyundai’nin Türkiye’de ilk defa 5 yıl garanti verdiğini anımsatan Karaarslan, bunun da Hyundai’nin ürünlerine gösterdiği güvenin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Ümit Karaarslan, yeni i30’un 2009 yılından bu yana 34 aylık bir süreçte geliştirildiğini ifade ederek, yeni i30’un geliştirilmesi için 310 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdiğini ve yeni i30’un global satış hedefinin 5 yılda 1 milyon 370 bin adet olduğunu bildirdi. Türkiye’de yeni i30’un satış hedefini bu yıl için 6 bin adet olarak belirlediklerini dile getiren Karaarslan, bu hedefe ulaşmak için tüm çalışanlar ve bayiler birlikte çalıştıklarını kaydetti.

Kararaslan, Hyundai Türkiye olarak bu yıl için, ekonomik koşulları ve pazar beklentilerini de dikkate alarak 50 bin adetlik bir satış hedefi koyduklarını belirterek, bu yılki satış hedeflerinin geçen yılın üzerinde olduğunu, daralan pazarda pazar paylarını artıracaklarını söyledi. Türkiye’de Hyundai’nin önemli bir yerli üretici olduğunu, i20 üretimini hem Avrupa’da ve Ortadoğu’da 26 ülkeye ihracat yaparak kalitesiyle kendisini kanıtlamış bir model üretimi yapmaya devam ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Yeni yatırım konularında ise, şu anda Sayın Başbakanımızın Güney Kore ziyaretinde konuşulacak konulardan biri olan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ve bugün veya yarın beklediğimiz yeni teşvik yasası çerçevesinde yeni yatırım kararlarımızı oluşturup açıklama yapacağız. Şu anda hükümetin açıklamasını beklediğimiz yeni teşvik programında Türkiye’de otomobil üretiminin de yeni bir devir yaratmasını öngördüğümüz bir teşvik programı bekliyoruz. Türkiye otomobil üretiminde büyümek zorunda olan bir ülke. Hem cari açığa bir önlem olarak, hem yeni teknolojilerin Türkiye’ye getirilmesi olarak bu çok önemli. Ticari vasıta bir tarafta, orada devam edelim, ama otomobil üretiminde kesin artış sağlamak zorundayız. Biz de hem STA hem de yeni teşvik programı doğrultusunda fabrikamızı büyüteceğimize inanıyoruz.” Ümit Karaarslan, Türkiye’de otomotiv pazarının geçen yıl 2010 yılının son çeyreğinden 2011 yılının ilk çeyreğine gelen süpürge satışları ile önemli bir yere geldiğini ifade ederek, bu yıl ise otomotiv pazarının yüzde 10 civarında daralmasının beklendiğini ve 750 bin adetlik bir pazarın oluşmasını öngörüldüğünü anlattı.

Yeni i30, önceki araca göre daha uzun ve daha geniş boyutlara sahip bir otomobil. Daha sportif ölçülere kavuşan yeni i30, 4300 mm ile önceki modele göre 20 mm daha uzun, 5 mm daha geniş (1780 mm) ve ve 10 mm daha alçak (1470 mm). İlk nesil i30 modelinin, C-segmentinin en uzun dingil mesafelerinden biri olan 2650 mm’lik dingil mesafesi, yeni nesil i30’da da aynen korunuyor. Ancak boyutları ve yenilenen kullanım alanı sayesinde hem ön hem de arka yolcular için daha geniş bir iç hacim sunuluyor.

İki farklı motor ve her motorda iki farklı şanzımana sahip Yeni i30, bu sayede 4 farklı motor/şanzıman seçeneğine ulaşırken iki farklı donanım şeçeneği ile toplam 8 versiyona ulaşıyor. Yeni i30, Style ve Elite olarak adlandırılan donanım seçenekleri içeriyor. Başlangıç paketi olan Style paketinde ABS, EBD (elektronik Fren Dağıtımı), TCS (Çekiş Kontrol Sistemi), ESP (Elektronik Stabilite Programı), VSM (Araç Stabilite Yönetimi), HAC (Yokuş Kalkış Desteği), LED gündüz farları, aktif ön koltuk başlıkları, ön, yan ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor. Elite donanım seviyesinde ise tüm bu güvenlik ekipmanlarına ek olarak diz hava yastığı ve elektrikli park freni bulunuyor.

Style donanım paketinde sunulan diğer özellikler arasında hareketli ön kol dayama, çeşitli sürüş modlarına göre direksiyon tepkilerinde değişiklik sağlayan Flex Steer, Supervision gösterge paneli, Cruise kontrol, TFT LCD bilgi ekranı, deri direksiyon ve vites topuzu, direksiyondan kontrollü ve iPod uyumlu müzik sistemi, hava kalitesi kontrol sistemi, bluetooth ve ses tanıma sistemi, otomatik kararan iç dikiz aynası, viraj içini aydınlatan statik dönüş farları, far sensörü, yağmur sensörü, ön cam buz çözücü, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm sunuluyor.

Elite donanım seviyesinde ise tüm bunlara ek olarak Panoramik cam tavan, geri görüş kamerası, dikiz aynası üzerinde geri görüş ekranı, koyu krom ön ızgara, alüminyum pedallar, anahtarsız giriş ve motor çalıştırma sistemi, elektrikli sürücü koltuğu ve deri kumaş kombinasyonlu koltuk döşemeleri bulunuyor.

Yeni i30 43 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu

Yeni i30, Türkiye’de ikisi de 1.6 litre hacme sahip olan benzinli ve dizel motor seçenekleri ile satışa sunuldu. Dizel motor seçeneğinde hem otomatik hem de düz vites opsiyonlarına sahip Yeni i30, her iki tercihte de 6 ileri vites ile yüksek performans ve düşük tüketimi bir arada sunuyor. Düz vites seçeneği ile ortalama 100 kilometrede 4,3 litre yakıt tüketimi sunan 1.6 litrelik CRDi dizel motorun otomatik şanzıman seçeneğinde ise yakıt tüketimi ortalaması ise 100 kilometrede 5,5 litre olarak dikkat çekiyor. Şehir dışında bu tüketim düz vites için 3,8 litre ve otomatik vites için de 4,3 litreye kadar düşüyor. Yeni i30’da güçlü motor seçenekleri, yüksek kalite ve donanımı rekabetçi fiyatlarla satışa sunan Hyundai, premium otomobil keyfini ulaşılabilir fiyatlarla müşterilerine sunuyor. Yeni i30 benzinli motor seçeneği ile 43 bin lira, dizel motor seçeneği ile de 50 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Haber7

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑