Yeni Fiat Panda 4X4 ilk uluslararası ödülünü aldı! - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Haber

Published on Aralık 26th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Fiat Panda 4X4 ilk uluslararası ödülünü aldı!

Fiat Panda_4x4Yeni Fiat Panda 4X4 “2012 Yılının SUV’si” Seçildi!

Fiat’ın dünya çapında ulaştığı 6.5 milyon adedi aşkın satış rakamıyla sınıfında efsane modeli haline gelen Fiat Panda yeni nesliyle de büyük başarılara imza atmayı sürdürüyor. Eylül ayındaki Uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı yapılan Yeni Fiat Panda 4X4 modeli, ilk uluslararası ödülünü İngiltere’nin prestijli dergisi TopGear’dan aldı.

Yeni Fiat Panda 4X4, başarılı sürüş özellikleri ve yüksek konforunun yanında üstün off-road kabiliyetiyle SUV sınıfında yer alan güçlü ve büyük rakiplerini geride bırakarak “2012 Yılının SUV’si” seçildi.

Sınıfının tek “dört tekerlekten çekişli” modeli olan Yeni Fiat Panda 4X4, özel olarak geliştirilen düşük vites aralığına sahip 6 ileri manuel şanzımanının yanı sıra

ELD (Elektronik Kilitli Diferansiyel) fonksiyonu ve ESC (Elektronik Denge Kontrolü) sistemi sayesinde zorlu arazi şartlarına sağladığı yüksek performansla öne çıkıyor.

Fiat markasının dünya çapında ulaştığı 6.5 milyon adedi aşkın satış rakamıyla sınıfında efsane modeli haline gelen Fiat Panda yeni nesliyle de büyük başarılara imza atmayı sürdürüyor. Eylül ayındaki Uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı yapılan Yeni Fiat Panda 4X4 modeli, ilk uluslararası ödülünü İngiltere’nin prestijli otomobil dergisi TopGear’dan aldı. Tamamen yenilenen ve Kasım ayında Türkiye pazarına sunulan Yeni Fiat Panda’nın 4X4 versiyonu, dünyada 9.2 milyon okuyucu, 17 milyon Facebook hayranı ve 600 bin Twitter takipçisine sahip olan TopGear dergisi tarafından “2012 Yılının SUV’si” seçildi.

Yeni Fiat Panda 4X4: Sınıfının Tek “Dört Tekerlekten Çekişli” Modeli

Sınıfının tek “Dört Tekerlekten Çekişli” modeli olan Yeni Fiat Panda 4X4, bundan tam 29 yıl önce piyasaya çıkarak sınıfının en küçük ve en ilginç “keşif aracı” olma unvanını kazanmıştı. İlk kez yollara çıktığı tarihten bu yana ticari anlamda da büyük başarı kazanan Fiat Panda’nın başarısını sürdüren Yeni Fiat Panda 4X4, başarılı sürüş özellikleri ve yüksek konforunun yanında üstün off-road kabiliyetiyle SUV sınıfında yer alan güçlü ve büyük rakiplerini geride bırakarak TopGear jürisi tarafından “2012 Yılının SUV’si” seçildi.

1993’te kurulan ve kendisi ile aynı adı taşıyan BBC TV programı ile otomobil tutkunlarının gözdesi olan TopGear dergisi yazarlarından oluşan jüri yaptığı değerlendirmede, kompakt ve hafif yapısıyla dikkat çeken Yeni Fiat Panda 4X4’ün kendinden büyük off-road araçları ile rahatlıkla yarıştığına ve engel tanımadığına vurgu yaparken, 6 ileri manuel şanzımanla donatılmış, 85 HP’lik 0.9 litre TwinAir Turbo motorunun yanı sıra arazi şartlarındaki yol tutuş performansından da övgüyle söz etti.

Yeni Fiat Panda 4×4: Macera Tutkunlarının Gözdesi

Macera tutkunları için geliştirilen ELD (Elektronik Kilitli Diferansiyel) fonksiyonuna ek olarak kaygan arazi koşulları ve yokuşlarda devreye giren ESC (Elektronik Denge Kontrolü) sistemiyle donatılan Yeni Fiat Panda 4X4, sürücüsüne zorlu yol ve arazi koşullarında konforlu ve güvenli kullanım özellikleri sunuyor.

“Start&Stop” sistemine sahip olan yeni 85 HP 0.9 TwinAir Turbo benzinli ve 75 HP 1.3 MultiJet II dizel motor seçenekleriyle Yeni Fiat Panda 4X4, özel olarak geliştirilen düşük vites aralığına sahip 6 ileri manuel şanzımanı sayesinde daha iyi yokuş kalkışı, daha fazla esneklik ve hızlanma sağlıyor.

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑