Oto Haber

Published on Şubat 6th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Yeni egzoz muayenesi ölçüm sistemi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sabit araç muayene istasyonunun bulunmadığı birçok yerde TÜVTURK, Ankaralılara gezici araçlarda egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti sunacak.

Sabit araç muayene istasyonunun bulunmadığı birçok yerde gezici araçla muayene hizmeti sunan TÜVTURK, Ankaralı araç sahiplerine söz konusu gezici araçlarda egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti de vereceğini bildirdi.

Firmadan yapılan yazılı açıklamada, Ankara’da hizmetin verildiği Beypazarı, İstanbul yolu, Polatlı, İvedik, Akyurt, Gölbaşı, Şereflikoçhisar sabit istasyonlarının yanısıra diğer tüm ilçeleri de belirli tarihlerde ziyaret eden gezici istasyonda egzoz gazı ölçümü hizmeti almak isteyen araç sahiplerinin, araçları ve ruhsatlarıyla muayeneye gelmelerinin yeterliği olduğu belirtildi.

Açıklamada, işlemin bedelinin KDV dahil 28 lira olduğu ifade edilirken, firma tarafından gerçekleştirilmekte olan ”periyodik araç muayenesi”nde, egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunmamasının ”ağır kusur” kapsamında yer aldığına dikkat çekildi.

Emisyon ölçüm işleminin sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan araç sahibinin, bu duruma neden olan kusuru gidererek ölçümünü bir ay içerisinde herhangi bir ücret ödemeksizin tekrar yaptırabildiği kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

”Egzoz gazı emisyon ölçümünün araç muayenesi ile bağlantılı olmasına rağmen bugüne kadar bazı ilçelerde ölçüm hizmeti veren bir nokta olmadığı için araç sahipleri ciddi anlamda mağdur oluyor ve araç muayenelerini ilçelerinde gezici istasyonlarda yaptırırken, sadece egzoz ölçüm işlemi için komşu ilçelere veya şehirlere gitmek durumunda kalıyordu. Yeni uygulama bu nedenle birçok araç sahibi için büyük bir kolaylık sağlıyor.”

AA, Haber7

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑