Oto Haber

Published on Eylül 27th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Dacia Logan, Sandero ve Sandero Stepway Paris Otomobil Fuarı’nda…

Dacia’nın yeniden doğuşunun simgesi Logan’ın lansmanından sekiz yıl sonra, marka Paris Otomobil Fuarı’nda yeni modellerinin ilk gösterimini gerçekleştiriyor:

Yeni Logan : Şık aile sedanı,

Yeni Sandero : 5 koltuklu geniş, ferah ve kompakt hatchback,

Yeni Sandero Stepway : kendine özgü tasarımı ile maceraperest.

Yeni Dacia Logan ülkelere göre 2012 yılı sonundan itibaren satışa sunulacak. Yeni Sandero 7.900 euro’dan, Yeni Sandero Stepway ise 10.590 euro’dan başlayan fiyatlarla Fransa’da satışa sunuluyor. Yeni Sandero Türkiye’de 2013 yılının ilk çeyreğinde pazara sunuluyor olacak.

Yeni Logan ve Sandero’da Renault grubunun mekanik mükemmelliğinin yeni sembolü olan TCe 90 motor kullanılıyor.

Dacia’nın yeni modellerinde teknolojik ekipmanlar göz dolduruyor: Plug&Radio ve MEDIA NAV mültimedya sistemi dış dünya ile bağlantı kurmayı sağlıyor.

Dacia’nın üç yeni modelinde ilk donanım seviyesinden itibaren, standart olarak ön sürücü ve yolcu hava yastıkları ile aynı zamanda ESP bulunuyor. Ayrıca hız limitörü-sabitleyici ve arka park yardımı  da mevcut donanımlar arasında yer alıyor.

Dacia ürün yelpazesi, yepyeni modellerin eklenmesiyle genişliyor ve yenileniyor. Dacia yepyeni modeli Lodgy ile MPV segmentine iddialı bir giriş yapıyor. Lodgy, ikinci el MPV müşterisi ailelere yepyeni, çok yönlü ve uygun fiyatlı bir araca geçiş yapma imkanı sunuyor.

Dacia markasının diğer yeni modelleri: sınıfının en iyisi olan kullanışlı özellikleri sayesinde hem esnafların hem de ticaretle uğraşanların gözdesi haline gelecek Dacia Dokker ve Dokker Van.

Lodg ve Dokker & Dokker Van Türkiye’de Şubat 2013’te satışa sunuluyor olacak.

 

Yeni Logan, Yeni Sandero ve Sandero Stepway ile, Dacia tasarımı daha çekici hale geldi.

Yeni Dacia kimliği genel bir kalite ve güç duygusunu çağrıştırıyor. Geniş farların çizimi ile aynı zamanda ızgara, ön yüzü çok daha çarpıcı kılıyor. Üç yeni modelde de, krom kadran çerçeveli ve özellikle işlevsel en yeni nesil kumandalar ile modern çizgideki koyu karbon veya çift tonlu yeni tip torpido paneli kullanıldı. Kalite hissi üzerinde özenle çalışıldı ve zarif malzeme seçimi ve kaplamalar sayesinde kalite algısı artırıldı.

 

Tutumlu ve performanslı motor seçenekleri

Benzinli: TCe 90

İlk olarak Yeni Dacia Logan ve Yeni Dacia Sandero, Renault grubunun mekanik mükemmelliğinin yeni sembolü olan TCe 90’ı kullanıyor. Bu küçük üstün yetenekli motor, sürüş keyfi, azalan kullanım maliyeti, hesaplı yakıt tüketimi (4,8/100km)* ve CO2 (120 g/km*) emisyonlarını bir araya getiriyor.

Benzinli: 1.2 16V 75 Euro 5

1 149cm3 lük bu motor 55 kW (75 bg) bir güç sunuyor. Yeni Logan’da tıpkı Yeni Sandero’da olduğu gibi 135 g CO2* salımı ile 5.8l/100 km* seviyesinde ekonomik özelliğini gözler önüne seriyor. 1.2 16v 75bg bu motor daha düşük kullanım maliyeti ve 125g CO2*’ye düşürülmüş emisyon değerine sahip bir LPG versiyonu da sunuyor.

Dizel: Euro 5 uyumlu dCi 75 ve 90

Sürüş keyfi, performansı ve çevreye saygı konusundaki beklentileri karşılamasıyla büyük ün kazanan ve çok tutulan 1.5 dCi, 55 kW (75 bg) ve 66 kW (90 bg) versiyonları bulunuyor. 3,8 l/100 km*, ve önceki versiyonlara göre 5 gramazalarak karma devirde 99 g/km CO2* salımı. Böylesi verimli bir çevresel bilanço ile her iki motor da Dacia eco² imzasından yararlanıyor.

Dacia Plug&Radio ve MEDIA NAV mültimedya sistemi

Yeni Logan Yeni Sandero ve Sandero Stepway gibi gerçek bir mültimedya çözümü olan Dacia Plug&Radio’yu sunuyor. Bu sistem büyük ekranlı bir radyo ve MP3 format uyumlu bir CD okuyucudan oluşuyor. Bluetooth® teknolojisi, USB girişleri et öndeki priz ile aynı zamanda direksiyon altındaki kumandaları bu donanımı tamamlıyor. Dacia Lodgy ve Dokker’da zaten bulunan MEDIA NAV şimdi üç yeni modelde de sunuluyor. Ön panelin ortasına mükemmel şekilde entegre edilmiş olan  sistem dokunmatik bir ekrandan oluşuyor. Bu entegre navigasyon ve Bluetooth® eller serbest kit bağlantılı ve audio streaming fonksiyonlu radyodan oluşuyor.7 inç(18 cm) dokunmatik bir ekran yoluyla kumanda ediliyor.

Hız limitörü-sabitleyici ve arka park yardımı  

Dacia gamında bir yenilik olan hız sabitleyici, versiyonlara göre, Yeni Logan ve Yeni Sandero’da hız limitörünün yanı sıra yanında mevcut olacak.

Pasif güvenlik

Yolcularına maksimum bir güvenlik sağlamak için, Yeni Dacia Logan, Sandero ve Sandero Stepway, Renault mühendislerinin güvenlik alanındaki bilgi ve deneyim birikiminden yararlandı. Üç yeni model de ilk donanım seviyesinden itibaren, standart olarak ön sürücü ve yolcu hava yastıkları ile aynı zamanda ESP bulunuyor. Arka yan koltuklarda çocuk koltuklarını kolayca ve tam bir güvenlik içinde bağlamak için Isofix sabitleme noktaları bulunuyor.

Geniş iç mekan ve yükleme kapasitesi 

Dacia’lar her zamanki gibi cömert iç ve dış boyutları üst sınıf özelliklerine sahipler. Arkada, Yeni Sandero için1436 mm.lik dirsek mesafesi, rahatlıkla 3 yetişkinin oturmasına veya 3 çocuk koltuğunun  yerleştirilmesine izin veriyor. Yeni Logan için 510 dm3’e kadar çıkan bagajın kapasitesi aracın fiyatı ve kompaktlığı dikkate alındığında rakipsiz kalıyor.

Dacia, müşterilerin beklentilerini mükemmel şekilde karşılayan güvenilir bir markadır

Gittikçe daha geniş bir araç gamı sunan (Logan, Logan MCV, Sandero Stepway, Duster, Lodgy, Dokker, Dokker Van) Dacia olağanüstü kalite sonuçları sergiliyor. Avrupa’da referans olan bağımsız kuruluş ADAC’ın son 2012 sonuçlarına göre, Dacia araçlarının güvenilirliği gerçekleştirilen kalite iyileştirmeleriyle üç yıldır sürekli olarak artış gösteriyor

Dacia standart ve süreçlerde Renault Grubunun ve İttifak’ın bilgi birikiminden destek alıyor 

Üç yeni model, Yeni Logan, Sandero ve Sandero Stepway, Romanya’da Piteşti fabrikasında ve aynı zamanda yakın pazarlar (Fas, Tunus) için SOMACA’da (Kazablanka / Fas)  üretilecek. 2013’ün ikinci yarısında, Yeni Sandero aynı zamanda Tanca fabrikasında (Fas) da üretilecek.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑