Oto Haber

Published on Kasım 23rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Chevrolet Camaro Amerika’da güvenlik testinden 5 yıldız aldı

Yeni Chevrolet Camaro, Amerika’da Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi’nin (NHTSA) yenilenen değerlendirme kriterlerinde tüm güvenlik kategorilerinden alınabilecek en yüksek puanları alarak, güvenlikte de 5 yıldızlı ilk otomobil oldu.
23 Kasım 2011, İstanbul – Yeni Chevrolet Camaro NHTSA (Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi) yeni otomobil değerlendirme programının 2011 yılında revize edilmesinden sonra, A.B.D.’de gerçekleştirilen değerlendirmelerden 5 yıldız alan ilk otomobil oldu. Yeni Chevrolet Camaro’nun baş mühendisi Al Oppenheiser “Üstün tasarımı ve performansı ile büyük beğeni toplayan ikonik spor otomobilimiz Yeni Chevrolet Camaro, aynı zamanda güvenlik konusunda da ne kadar iddialı olduğumuzu gösteriyor. Yenilenen ve zorlaşan güvenlik kriterleri dikkate alındığından, ikonik spor otomobilimizin 5 yıldız başarısı bizim için gurur vericidir” dedi.
Yeni Chevrolet Camaro, sürücülerin güvenli bir şekilde sürüş olanağı sağlayabileceği şekilde; üstelik bir kaza durumunda da olası zararın en az seviyede olmasını sağlayacak şekilde tasarlandı.

  • Arka ayna kamera sistemini kapsayan yeni arka görüş paketi
  • Özellikle baş ve gövde güvenliği sağlamak için yerleştirilmiş baş,yan ve perde hava yastığını da kapsayan 6 standart hava yastığı
  • Akıcı, sessiz çalışan ve fren boşalmalarına karşı daha dayanıklı standart dört-çeker diskli fren sistemi.
  • Ön koltuklardaki emniyet kemerlerinde çarpma anında öne doğru ani hareketleri azaltmak için aktif gergili emniyet kemerleri standarttır.
  • Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC)
  • Sürücülerin otomobillerini alarm çalmadan bulmalarına olanak sağlayan yeni anahtarsız giriş sistemi

Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi’nin (NHTSA) 2011 yılı itibari ile yaptığı değişiklikler çerçevesinde; NHTSA’nın 5 yıldızlı kategorisine girebilmek için aşılması gereken testler ve yerine getirilmesi gereken zorunlu şartlar daha da zorlaştırıldı. Yeni Chevrolet Camaro bu zorlaştırılan kriterler de değerlendirilerek, 5 yıldız alarak güvenlikte de öncü olduğunu ispatladı.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑