Oto Haber no image

Published on Haziran 23rd, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

VW ile görüşmeler devam ediyor…

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, Türkiye’nin son on yılda aldığı doğrudan yabancı yatırım miktarına, bu sefer beş yılda ulaşmak için hedef ülke, sektör ve şirketleri yakın markaja aldıklarını, bunlardan birinin otomotiv olduğunu söyledi.

Aycı, Türkiye pazarının lideri ve dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden Volkswagen (VW) ile yeni yatırıma yönelik görüşmelerin sürdüğünü aktardı. Boston’da düzenlenen “Uluslararası Biyoteknoloji Konferansı”nda (Biotech) sorularımızı yanıtlayan Aycı, Biotech fuarının stratejik, sektörel açılımların sadece bir göstergesi olduğunu söyleyerek, “İlaç şirketlerinin dünyada cazip bulduğu pazarlar içinde Türkiye ilk beşe giriyor. Buraya gelen Nobel İlaç’a 55 görüşme talebi geldi, Abdi İbrahim’e çok fazla görüşme talebi geldi” dedi.

Eksiden artıya

Doğrudan yabancı yatırımlarda ilacın yanısıra enerji, petrokimya ve otomotiv gibi sektörleri de stratejik olarak değerlendirdiklerini anlatan Aycı, “Türkiye’nin otomotiv sektörüyle ilgili çalışmalarından dünya haberdar. Bu yıl Türkiye’nin yeniden bu konuda eksi bakiyeden artı bakiyeye geçtiğini gördük. Bu durum otomotiv yatırımlarına yeni bir heyecan getirdi. Amacımız otomotiv sektöründe ihracatın ithalatın önünde olması” diye konuştu.

Tek taraflı aşk olmaz

Volkswagen’in Türkiye’de yeni bir yatırım yapmasına yönelik görüşmelerin devam ettiğini dile getiren Aycı, şöyle konuştu: “Volkswagen ile çalışmalar tek taraflı değil. Ekonomi ve Sanayi Bakanlığımızın yanısıra, Almanya Büyükelçiliğinden destek alıyoruz. Tek taraflı aşk olmaz. Volkswagen de Türkiye pazarındaki büyümeyi, Türkiye pazarındaki ciddiyeti, keza Doğuş Grubu gibi çok büyük bir stratejik ortağın gücünü görüyor. Volkswagen’le görüşmelerimiz sır değil ama olgunlaşmadan bir şey söylemek mümkün değil.”

Hurriyet

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑