Oto Haber

Published on Şubat 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Volkswagen Caravelle BlueMotion teknolojisi ile daha çok ekonomi sunacak…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Çevreci ve verimli sürüş dinamiklerinin yanısıra, 100 km’de ortalama 6,8 lt yakıt tüketimi değeriyle öne çıkan Caravelle BlueMotion, 71 bin 245 TL’lik anahtar teslim fiyatla alınabiliyor.

Volkswagen Ticari Araç’ın sınıf lideri modeli Caravelle, BlueMotion Teknolojisi’ne sahip motoruyla çok daha iddialı konuma geldi. Volkswagen’in geliştirdiği BlueMotion teknolojisinin karakteristik özellikleri olan motor, şanzıman, aerodinamik donanımlar ve lastikler arasındaki mükemmel uyum, sürüş keyfini etkilemeksizin yakıt tüketimini ve kirlilik düzeyini en aza indiriyor.

BlueMotion teknolojisi ve Start-Stop Sistemi’yle çevreyi koruyan Caravelle, Fren Enerjisi Geri Kazanım Sistemi, tekerlek spoileri gibi teknolojik ve aerodinamik donanımlarıyla düşük yakıt tüketimini garanti ediyor. 2 litrelik TDI motoruyla 115 PS güç üreten ve 100 km’de ortalama 6.8 lt yakıt tüketim değeriyle dikkat çeken Caravelle BlueMotion, 71 bin 245 TL anahtar teslim fiyatla alınabiliyor.

Sadece Start-stop sistemiyle yüzde 5’lik tasarruf

Caravelle BlueMotion’da yer alan Start-stop sistemi, kırmızı ışıkta ya da trafikteki duraklamalar sırasında motorun çalışmasını durdurarak, yakıt tüketimini ve CO₂ emisyonunu azaltıyor.

Yakıt tüketim değerini normal kullanıma oranla yüzde 5 oranında azaltan Start-stop sistemi devreye girdiğinde radyo, klima ve aydınlatmalar çalışmaya devam ediyor. Sistem yalnızca, motor soğukken, manevra yaparken ya da geri giderken, frenleme ya da direksiyon desteği gerektiğinde, hızlı, yüksek ısıtma, soğutma veya fan çıkışı sırasında veya römork çekerken devre dışı kalıyor.

Volkswagen tarafından sürekli geliştirilen BlueMotion Teknoloji özelliği; sürüş konforu ve çevresel uyumluluğun akıllı ve son derece verimli bir birleşimini temsil ediyor. BlueMotion Teknoloji’ye, çok düşük yakıt tüketimi ve kirlilik düzeyleri sağlanmakla birlikte, herhangi bir sınırlama olmadan araç sürüşü yapılabiliyor.

Frenleme sırasında enerji geri kazanılıyor

En verimli ve çevre dostu yöntemlerden biri olan Fren Enerjisi Geri Kazanım Sistemi, sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesi ya da frene basması anında, alternatörün voltajı artırarak akünün şarjına yönlendirmesi temeline dayanıyor. Böylece akü, her zaman en uygun şarj konumunda bulunuyor ve alternatör voltajının sabit hızda giderken azaltılmasıyla yakıt tüketim değerini düşürmeye yardımcı oluyor.

Aerodinamik tekerlek spoileri ve düşük dirençli lastikler

BlueMotion Teknolojisi’ne sahip Caravelle’de sunulan bir diğer iyileştirme ise aerodinamik olarak yapılmış. Sürüş sırasında havanın tekerleklerin etrafından akmasını sağlayan spoiler hava direncini azaltarak yakıt tüketiminin düşürülmesine yardımcı oluyor.

Yakıt tütekiminde çok önemli bir etkisi olan lastiklerin yuvarlanma direnci de BlueMotion Technology’li Caravelle’lerde düşünülmüş; standart olarak düşük yuvarlanma dirençli lastiklerle donatılan Caravelle, doğru lastik basıncı ayarlandığında düşük yuvarlanma direncine sahip bu lastikler sayesinde yakıt tüketim değerini düşürüyor.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑