Oto Haber

Published on Ekim 3rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkler Car of The Year (COTY) adayları arasında

Murat Güler’in tasarladığı yeni Ford Focus ve Bursa Oyak Renault tesislerinde üretilen elektrikli Fluence Z.E., yılın otomobili olmak için yarışacak
Avrupa’da yılın otomobili için yarışacak aday otomobiller belli oldu. Bu yıl 23 markanın toplam 38 modeli Car of The Year (COTY) Organizasyonu tarafından aday olarak seçildi. Aday otomobiller listesinde biri Türk tarafından tasarlanmış, biri de Türkiye’de üretilmiş iki model bulunuyor. ‘One Ford’ programının uygulandığı ilk model olan ve Murat Güler tarafından tasarlanan Ford Focus ve Renault’nun ilk elektrikli otomobili Fluence, yılın otomobili olmak için yarışacak.
Focus’a Türk İmzası
Ford’un krizden çıkış için uygulamaya koyduğu ‘One Ford’ (Tek Ford) stratejisinde önemli rol oynanan Güler, Amerikan devinin tüm dünyada satışa sunduğu yeni Focus’u tasarladı. Güler, 1999’da çalışmaya başladığı Ford’da Focus ve C-MAX’in tasarım ekibinde yer alırken, esas başarısını Iosis X konseptiyle yaptı. Tamamen Güler tarafından geliştirilen Iosis X, Ford’un ilk Avrupalı SUV modelinin temelini oluşturdu.
Bir yıl sonra da Iosis X, Kuga ismiyle seri üretilmeye başlandı. Kuga’nın da tasarımına imza atan Güler, Ford’un ilk global modeli olan yeni Focus ailesinin tasarımını gerçekleştirdi. Yeni Mondeo’nun tasarımını da yapan Güler, şimdi de Ford’un lüks markası Lincoln için çalışıyor. Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretimine başlanan Renault Fluence Z.E., ilk elektrikli seri üretim sedan olma özelliğini taşıyor.
İlk olarak İsrail’e ihraç edilecek Fluence Z.E., aralık ayında ise Türkiye’de satılmaya başlanacak. Elektrikli Fluence’in 185 kilometrelik bataryası 4.5 liraya şarj oluyor. Bu işlem tarifenin daha düşük olduğu gece saatlerinde yapılırsa elektrik faturası 100 kilometre için 1.5 liraya düşüyor.
22 ülkeden 59 jüri üyesi seçiyor
22 ülkeden 59 jüri üyesinin yer aldığı COTY’de Türkiye’yi SABAH Gazetesi yazarı Ufuk Sandık temsil ediyor. Yazarımız, 1964’te kurulmuş bu organizasyonun ilk ve tek Türk jüri üyesi. Sandık, Avrupa’da otomobil Oscar’ı olarak kabul edilen bu organizasyona 9 yıl önce seçildi.
38 model yarışıyor
Audi A6
Audi Q3
BMW 1
BMW 6
Chevrolet Aveo
Chevrolet Orlando
Citroen DS4
Citroen DS5
Fiat Panda
Ford Focus
Honda Civic
Hyundai i40
Hyundai Veloster
Kia Picanto
Kia Rio
Lancia/Chrysler Y
Lexus GS
Mazda CX-5
Mercedes B-Class
Mercedes ML-Class
Mercedes SLK
Opel (Vauxhall) Ampera/ Chevrolet Volt
Opel Zafira Tourer
Peugeot 508
Peugeot 3008 Hybrid4
Porsche 911
Range Rover Evoque
Renault Kangoo Z.E.
Renault Fluence Z.E.
Ssangyong Korando
Toyota Verso S/Subaru Trezia
Toyota Yaris
Volkswagen Beetle
Volkswagen Jetta
Volkswagen Up
SABAH, haber7

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑