Oto Haber

Published on Ocak 30th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Türkiye’nin ilk araç test pisti Sakarya’da olacak

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Türkiye’de ilk araç test pistinin Sakarya’nın Karasu ilçesinde kurulması durumunda Türkiye’de üretilen araçların test için yurt dışına götürülmeyeceğini bildirdi.
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Türkiye’de ilk araç test pistinin Sakarya’nın Karasu ilçesinde kurulması durumunda Türkiye’de üretilen araçların test için yurt dışına götürülmeyeceğini bildirdi.
Yaptığı yazılı açıklamada, araç test pisti yatırımının Türkiye’de ilk olacağını vurgulayan Kösemusul, Sakarya’nın yeni yatırımların gözdesi olacağını belirtti.
İstanbul-Gebze-Kocaeli hattına sıkışan üretim yatırım alanlarının Sakarya’ya kaydırılması gerektiğine işaret eden Kösemusul, ”Bunun için ilk ve en bereketli yer Sakarya oluyor. Sadece sanayi yatırımları değil kamunun, daha kaliteli bir kent yaşamı için Sakarya’ya yaptığı yatırımlar da mutluluk verici. Karasu’dan dünyaya açılan bir Sakarya hedefiyle adım adım ilerlerken yeni yatırımlar da doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor” ifadesini kullandı.
Kösemusul, araç test pistinin Sakarya’da kurulması projesi için gerekli arazinin Karasu ilçesinde bulunduğunu ve bunun ciddi bir yatırım olduğunu kaydetti.
Açıklamasında, projenin istihdama katkı sağlayacağına değinen Kösemusul, şöyle devam etti:
”Türkiye’de örneği olmayan TSE Araç Test Pisti Projesi’nde epey mesafe kat ettik. Araç test pisti Karasu’da kurulduğunda, Türkiye’de üretilen araçlar, test için yurt dışına gitmeyecek. Hatta demiryolu ve Karasu Limanı açılınca Karadeniz üzerinden gelebilecek araçlar da burada test edilebilecek. İlk aşamada 50, sonrasında 120 milyon dolarlık olan bu yatırım için 500 kişilik bir istihdam gerekiyor. İstihdamın yüzde 70’i de beyaz yakalı olacak.”
Kösemusul, projenin amacının otomotiv sanayisinde dünyadaki rekabet gücünü artırmak olduğunu belirterek, yerli otomotiv markalarının gelişmesi için gerekli teknik alt yapıyı oluşturmak istediklerini ifade etti.
Söz konusu pist için Sakarya’nın uygun bir yerde olduğuna vurgu yapan Kösemusul, şunları kaydetti:
”Konum ve coğrafyası itibariyle Sakarya oldukça elverişli. Ürün doğrulama testlerinde gerekli pistler için sıcaklık, nem, arazi büyüklüğü hava basıncı gibi birçok etken çerçevesinde Sakarya çok uygun bir alan. Test pisti için yaklaşık 2,6 kilometre uzunluğunda ve 1 kilometre genişliğinde bir alana ihtiyaç var. Karasu’da bu tanıma uygun araziler mevcut”

AA, Haber 7

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑