Oto Haber

Published on Kasım 7th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkiye otomobil pazarı Eylül ayını yükselişle tamamladı

AB (27) ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı 2012 yılı Eylül ayında 1.132 bin adet iken, 2013 yılı aynı ayda yüzde 5 oranında artmış ve 1.194 bin adet düzeyine yükselmiştir.

Eylül ayında AB otomobil pazarında en sert düşüş gösteren ülke yüzde 31 ile Slovakya’da oldu, daha sonra sırasıyla yüzde 26 ile İzlanda, yüzde 7 ile Avusturya, yüzde 5 ile Lüksemburg ve Romanya, yüzde 3 ile İtalya, yüzde 1 ile Hollanda ve Almanya belirlenmiştir.

Eylül ayında en yüksek artış yüzde 32 ile Macaristan’da gerçekleşti. Macaristan’ı yüzde 29 ile İspanya, yüzde 28 ile İrlanda, yüzde 26 ile Letonya, yüzde 25 ile Slovenya, yüzde 16 ile Portekiz, yüzde 16 ile Bulgaristan, yüzde 15 ile Polonya, yüzde 12 ile İngiltere, yüzde 11 ile İsveç, yüzde 10 ile Yunanistan, yüzde 9 ile Norveç ve yüzde 9 ile Estonya izlemiştir.

2013 yılı Eylül ayında Türkiye otomobil pazarındaki artış yüzde 7 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 53 bin adede yükseldi.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑