Oto Haber no image

Published on Aralık 25th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkiye hafif ticari araç pazarı daraldı!

hafif ticariAB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde Kasım ayı hafif ticari araç satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19 oranında azaldı ve 120 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Ancak Türkiye hafif ticari araç pazarı 2012 yılı Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında arttı ve 19 bin adet düzeyine yükseldi. AB (27 Ülke) ve EFTA Ülkeleri’nde Kasım ayı hafif ticari araç pazar verileri incelendiğinde, en fazla düşüşün yüzde 50 ile Portekiz’de gerçekleştiği görülmektedir. Portekiz’i yüzde 41 ile Finlandiya, yüzde 29 ile Macaristan, yüzde 27 ile İtalya ve Yunanistan, yüzde 25 ile İspanya, yüzde 24 ile Avusturya ve Hollanda, yüzde 22 ile Fransa, yüzde 20 ile Romanya, yüzde 19 ile Litvanya, yüzde 16 ile İngiltere ve

Lüksemburg, yüzde 14 ile İsveç, yüzde 7 ile Belçika ve İrlanda, yüzde 6 ile Danimarka ve yüzde 3 ile Slovakya izlemiştir. Öte yandan bu ayda hafif ticari araç pazarında en yüksek artış yüzde 49 ile Almanya’da ve sonra yüzde 11 ile Estonya’da, yüzde 5 ile Letonya’da gerçekleşmiştir. 2012 yılı Ocak-Kasım döneminde AB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında azaldı ve 1,5 milyon adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye hafif ticari araç pazarı bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında azaldı ve 187 bin adet oldu.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑