Oto Haber

Published on Nisan 2nd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkiye ağır ticari araç pazarı Şubat ayında bir miktar çıkış yaptı

2013 yılı Şubat ayında AB (27 Ülke) ve EFTA ülkeleri ağır ticari araç pazarı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13 oranında azalmış ve 20 bin adet düzeyinde gerçekleşmiştir.

Türkiye ağır ticari araç pazarı Şubat ayında yüzde 3 oranında artarak 2.578 adet düzeyine yükselmiştir.

AB(27) ve EFTA ülkelerinde Şubat ayı ağır ticari araç satışlarında en önemli düşüş yüzde 36 ile Romanya’da, daha sonra sırasıyla Slovakya’da yüzde 33, İspanya’da yüzde 27, Slovenya’da yüzde 27, İtalya’da yüzde 26, Litvanya ve Belçika’da yüzde 24, İsviçre’de yüzde 21, Lüksemburg’da yüzde 18, Norveç ve İngiltere’de yüzde 17, Danimarka’da yüzde 15, Fransa’da yüzde 14, Hollanda’da yüzde 10, Almanya’da yüzde 9, Finlandiya’da yüzde 5, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 4 düzeyinde gerçekleşmiştir.

Diğer taraftan bu ayda ağır ticari araç pazarında en yüksek artış yüzde 60 ile İzlanda’da gerçekleşmiştir. İzlanda’yı yüzde 46 ile Estonya, yüzde 41 ile Letonya, yüzde 39 ile Portekiz, yüzde 35 ile Macaristan, yüzde 21 ile Yunanistan, yüzde 18 ile İrlanda, yüzde 9 ile Çek Cumhuriyeti takip etmiştir.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑