Oto Haber no image

Published on Temmuz 22nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türk koleji mezununun Ferrari tasarımında elde ettiği başarı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın 50 farklı tasarım okulundan öğrenciler, geleceğin Ferrari’sini tasarladı. Güney Koreli öğrencilerin birinci olduğu yarışmada, Gence Türk Koleji mezunu Samir Sadıkhov ikinci oldu. Ferrari’nin Modena şehrindeki yarışmada tasarımcılar, öncelikle iki boyutlu çizimler hazırladı.
Alias programı ile üç boyutlu hale getirilen projede Seul Hongik Üniversitesi ekibi birinci oldu. Torino’daki Avrupa Tasarım Üniversitesi’nden mezun olan Azeri Samir Sadıkhov ise ‘Xezri’ (rüzgar) konseptiyle ikinciliği elde etti.
Ödülünü Ferrari Tasarım Direktörü Flavio Manzoni’nin elinden alan Samir Sadıkhov, “Dünya genelinde yarışmaya katılan 900 projeden ilk 20’ye kalmak benim için gurur verici.
Finalde ikincilik ödülünü kazanmak ayrı bir gurur kaynağı. Hayallerimi gerçekleştirmek önemli bir başarı.” ifadelerini kullandı. Ferrari’den iş teklifi alan Samir Sadıkhov, ağustos ayından itibaren Ferrari’de tasarımcı olarak çalışacağını söyledi.
Azerbaycan’daki Gence Türk Lisesi’nden 2007’de mezun olan Samir Sadıkhov, Torino’daki Avrupa Tasarım Enstitüsü’ne 2009’da kayıt yaptırdı. Üç yılık enstitüyü başarılı tasarımları sayesinde iki yılda bitiren Sadıkhov Ferrari’nin en genç tasarımcısı olacak.
Dünya Ferrari Tasarım Yarışması’na katılan Ferrari CEO’su Luca di Montezemolo’nun yanı sıra Ferrari’nin İspanyol pilotu Fernando Alonso da Samir Sadıkhov’u tasarımlarından dolayı kutladı.
Kaynak: Zaman’dan Haber7.com’a alıntılanılan “Türk koleji mezunu Ferrari tasarladı” konulu yazıdan alınmıştır (21/07/2011).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑