Oto Haber

Published on Aralık 14th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

TSE “Test İstasyonları”nda teknik öğretmenlere kariyer fırsatı sunmalı…

Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının, mezun olduktan sonra iş bulmaları ve tanımlanmış bir unvanla görev yapabilmelerinin önünde hala büyük sıkıntılar bulunmaktadır. TÜVTURK Araç Muayene istasyonları açıldıktan sonra birçok Teknik Eğitim mezunu bu istasyonlarda İstasyon Amiri ve/veya Yardımcısı sıfatı ile iş bulabilmişlerdir. Burada Ulaştırma Bakanlığı’nın İstasyon Amiri ve İstasyon Amir Yardımcısı pozisyonlarına Makine Mühendisleri ile birlikte Teknik Eğitim Fakültesi Makine/Otomotiv Öğretmenliği bölümlerini de dahil etmesi önemli rol oynamıştır.

Bu bağlamda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı TSE’nin de benzer bir çalışma içerisinde olduğu kamuoyuna yansımaktadır. TSE tarafından açılması düşünülen “Test İstasyonları”da kuvvetle muhtemel benzer bir amaca hizmet edecek. Çok yakın zamanda bu istasyonlara yönelik personel alımına başlanacağı ve tercihlerin Makine Mühendisleri üzerinde yoğunlaşacağı yönünde duyumlarımız bulunmaktadır.

Teknik öğretmenleri bir de TSE’nin mağdur etmeyeceğini düşünmek istiyorum…

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Tüm Teknik Öğretmenler Adına,

Teknik Öğretmen

Dr. Abdullah DEMİR

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑