Oto Haber

Published on Nisan 15th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

TRW Ön Görüş Kamerası Yeni Jeep Cherokee Modellerinde

TRW Ön Görüş Kamerası ve Emniyet Teknolojileri Tüm Yeni Jeep Cherokee Modellerinde

Bir inovasyon firması olarak TRW, geliştirdiği emniyet ve elektronik sistemlerini birçok otomotiv üreticisine sunmaktadır. Şeritte kalma yardımı, uzun huzmeli far kontrolü ve çarpışma hafifletici fren sistemine yardımcı olan ileriye dönük nesne tanıma kamerası (S-Cam 2) bu inovasyonlardandır. Tüm yeni Jeep Cherokee modelleri de TRW’nin bu sistemlerine sahip donanımla gelmektedir.

Yeni Cherokee, bugüne kadar sunulan teknik açıdan en gelişmiş Sportif Arazi Araçlarından (SUV) biridir. Halihazırda Amerikan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından En Güvenilir Araç (Top Safety Pick) ödülünü almaya hak kazanmış olan Cherokee, TRW’nin emniyet ve güvenlik sistemlerinin tamamına sahiptir.

Bu sistemler, anahtar düğmesine basma gereğini ortadan kaldırarak araca kolayca erişime izin veren Pasif Giriş”Anahtarsız Gir ve Git” sistemi de dahil, bir dizi konfor ve emniyet özelliğini barındırıyorlar. Sistem; pasif girişi ve lastik basınç takip sistemini tek bir ünitede verimli bir şekilde yönetilmesine olanak sunuyor.

TRW’nin Satış ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Lake “ TRW olarak misyonumuz, müşterilerimize akıllı çözümler sunmaktır. Güvenlik ve konforun yanı sıra üst düzey bir emniyet performansı sunmasıyla da öne çıkan araçlardaki ileri teknoloji özelliklerimiz, bu misyona olan bağlılığımızın göstergesidir. Sektör trendlerinin ilerisinde olmak, müşterilerin beklentilerini aşmak, yoldaki her sürücünün ve yolcunun hak ettiği emniyete sahip olmasını sağlamak için teknolojilerimizi kesintisiz bir şekilde geliştiriyoruz.” diyor.

TRW’nin S-Cam kamera grubu, şeritten ayrılma uyarısı, ileriye dönük çarpışma uyarısı, far kontrolü, trafik işareti tanıma ve yaya algılama dahil bir dizi emniyet işlevi sunabilmektedir. Araç şasi sistemlerine entegre edildiğinde S-Cam kamera, şeritte kalma ve şerit ortalama (elektrikli direksiyonla birlikte) ile otomatik acil durum freni (radar ve elektronik savrulma önleyici sistemle birlikte) gibi gelişmiş aktif sürücü yardımı işlevleri sağlayabilmektedir.

Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Emniyeti Kurumu (NHTSA) 2011 verilerine göre, ölümlü kazaların yüzde 53’ü yoldan çıkmayla bağlantılıdır. IIHS verileri ise şeritten ayrılma uyarısının veşeritte kalma yardımı sistemlerinin her yıl ABD’de 7500’den fazla hayat kurtarabileceğini gösteriyor.

TRW, bu yılın başında, dünya çapında büyüyen kamera ürün grubunu desteklemek için hem Kuzey Amerika hem de Avrupa’daki ürün tesislerinde ARGE çalışmalarını yoğunlaştırdığını duyurdu.

TRW, kamera ve pasif giriş sistemlerine ek olarak yolcu güvenlik sistemleri de sağlamaktadır. Emniyet kemerleri ve gelişmiş emniyet sistemlerinin yanı sıra çarpışmaları algılayan yan darbe, ezilme bölgesi ve basınç sensörleri, entegre atalet ve devrilme algılayıcısına sahip Generation 7 Airbag Control Unit de en önemli yolcu güvenlik sistemlerinden biridir. Bunun yanında TRW, park frenini tek düğme dokunuşu ile devreye alan elektrikli park freni sistemi de sağlamaktadır. Bu sistem geleneksel park freninde olmayan birçok emniyet ve konfor işlevi sunmaktadır.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑