Oto Haber

Published on Nisan 8th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Trafikte Eğitim Seferberliği İstanbul’da!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının koordinasyonunda, trafik güvenliği alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşların iş birliğinde ve TÜVTÜRK’ün desteğiyle gerçekleştirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, Sorumlu Vatandaş Hareketi isimli ayağı ile devam ediyor.

2010 yılından beri 25 ilde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitimi Merkezi öğretmenlerine trafik eğitimlerinin verildiği Sorumlu Vatandaş Hareketi bu kez İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul merkez ve çevre ilçelerinden gelen Halk Eğitimi Merkezi müdürleri, öğretmenleri ve usta öğreticilerine kazadan korunma, trafik işaretlerinin kazayı önlemedeki katkısı, sorumluluğun bireye çekilmesi gibi konularda verilen eğitime Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Osman Akkuş da katıldı

T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda, TÜVTÜRK’ün desteği ile 4 Mayıs 2010’da başlatılan Trafikte Sorumluluk Hareketi, 6 farklı bakanlık ve bunlara bağlı kamu kurumları ile üniversiteler, belediyeler, sivil toplum ve medya kuruluşlarının desteğiyle trafik güvenliği konusunda toplumun tüm kesimlerinde bilinç oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor.

Üç alt projede gerçekleştiriliyor

Üç farklı alt proje ile yürütülen ve böylece toplumun büyük bir kesimini kapsama alanına alan proje, Güvenli Taşıt Hareketi ile öncelikli hedef grup olarak ticari araç sürücülerini seçiyor. Can Dostları Hareketi ile ilköğretim okulları öğretmenleri, öğrencileri, velileri ve okul servis sürücülerine ulaşan Trafikte Sorumluluk Hareketi, Sorumlu Vatandaş Hareketi ile de Halk Eğitimi Merkezleri öğretmen ve kursiyerlerine yönelik eğitim ve iletişim faaliyetlerine odaklanıyor.

Amaç daha çok kişiye ulaşmak

Sorumlu Vatandaş Hareketi kapsamında, Halk Eğitimi Merkezleri öğretmenlerine ve usta öğreticilerine yönelik gerçekleştirilen seminerler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile TÜVTÜRK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş. arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde yürütülüyor. Bu seminerlerde ilk etapta öğretmenlere ve usta öğreticilere, kazadan korunma, trafik işaretlerinin kazayı önlemedeki katkısı, araç muayenesi ve güvenliği, sorumluluğun bireye çekilmesi, trafik kurallarının günlük hayatta kullanımı gibi konularda eğitim veriliyor. Onlar da aldıkları bilgiyi projeye özgü araçlarla kendi sınıflarındaki kursiyerlere aktararak, proje hedeflerinin çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Proje kapsamında 2010‘dan beri 25 kentte binlerce eğitmene ulaşıldı.

İstanbul ayağına 120 eğitmen katıldı

Sorumlu Vatandaş Hareketi’nin İstanbul ayağı, 8 Nisan tarihinde Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Osman Akkuş’un da katıldığı seminere yoğun ilgi gösterildi. Çeşitli ilçelerden gelen Halk Eğitimi Merkezi müdürleri, öğretmenleri ve usta öğreticilerle yaklaşık 120 kişilik bir katılım sağlandı.

Sorumlu Vatandaş Hareketi 2013 eğitimleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Ordu, Gaziantep ve Adana’da gerçekleştiriliyor. Halk Eğitimi Merkezi seminerlerinin bir sonraki durağı ise, 9 Nisan’da Ankara olacak.

TRAFİKTE SORUMLULUK HAREKETİ PAYDAŞLARI

· T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

· Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü

· Karayolları Genel Müdürlüğü

· T.C. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı

· T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı

· T.C. Milli Eğitim Bakanlığı

· Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

· Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

· T.C. İçişleri Bakanlığı

· Emniyet Genel Müdürlüğü

· Jandarma Genel Komutanlığı

· T.C. Sağlık Bakanlığı

· TRT – Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

· Boğaziçi Üniversitesi

· Ortadoğu Teknik Üniversitesi

· Hacettepe Üniversitesi

· Gazi Üniversitesi

· Erzincan Üniversitesi

· Ankara Büyükşehir Belediyesi

· İstanbul Büyükşehir Belediyesi

· Erzincan Belediyesi

· TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu)

· Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu

· TÜVTÜRK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑