Oto Haber

Published on Aralık 24th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Trafik Hayattir! örnek KSS projesi seçildi

Trafik_Hayattir_LogoDoğuş Otomotiv’in trafik güvenliği bilincinin toplumun geneline yayılması amacıyla başlattığı Trafik Hayattır! kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluğu Derneği tarafından düzenlenen “İşletme 2023:Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri” etkinliğinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da jüri özel ödülüne layık görüldü. Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Örnek Eğitim Uygulaması Ödülü de Trafik Hayattır’ın oldu.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından Türkiye’nin Stratejik Vizyonuna katkı sağlamak amacında olan sorumlu şirketlerin uluslararası arenada örnek olacak KSS çözümlerini sergilemek amacıyla düzenlenen “İşletme 2023; Cumhuriyetin 100. Yılında Kurumsal Sosyal Sorumluluk” etkinliği 21 Aralık Cuma günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti.

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin özel olarak davet edildiği organizasyonda, Corporate Social Responsibility Europe (Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği) ulusal ortakları ve kurumsal sosyal sorumluluk uzmanlarından oluşan değerlendirme kurulu tarafından etkinliğe davet edilen tüm şirketlerin KSS uygulamaları incelendi. Doğuş Otomotiv, Trafik Hayattır! eğitim çalışmalarıyla, Kurumsal Sorumluluğun yaygınlaştırılması ve bu alanda bilinç geliştirilmesi kapsamında liderlik eden şirket seçilerek “Jüri Özel Ödülü”ne ve Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Örnek Eğitim Uygulaması Ödülü’ne layık görüldü. Doğuş Otomotiv, 2004 yılından beri aralıksız sürdürdüğü Trafik Hayattır! Kurumsal sorumluluk platformu geçen yıl da aynı etkinlikte Kurum İçi Sosyal Sorumluluk Uygulaması Ödülü ve Juri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü.

30 bin öğrenciye ulaşıldı

Doğuş Otomotiv, 2012 yılı boyunca trafik güvenliği bilincinin toplumumuzda gelişmesi için öncelikli hedef kitlesi gençler ve çocuklara yönelik özel projeler geliştirdi. Trafik Hayattır! eğitimlerinde ailelerin davranış değişikliğinde büyük rol oynadıkları araştırmalar ile kanıtlanan ilköğretim çağındaki çocukların özel bir yeri bulunuyor. Bu kapsamda, kurulan trafik güvenliği eğitim alanında okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik bilgiler verildi. Trafik Güvenliği Sergisini yaklaşık 80 bin çocuk ziyaret etti. Bu yıl eylül ayında da yine ilköğretim öğrencilerine yönelik, 5 ilde eğitimler düzenlendi. İstanbul, Niğde, Bursa, Ankara ve Kocaeli’nde düzenlenen bu eğitimler ile ilköğretim çağındaki öğrencilere eğitim veren eğitmenlere trafik güvenliği konusunda faydalı bilgiler aktarıldı. Tam gün süren bu eğitimlerin ardından sınıf öğretmenleri, bu bilgileri, Hayat Bilgisi trafik güvenliği dersi kapsamında öğrencilerine aktarmaya başladı. 2012 yılı içinde 5 ilde düzenlediği eğitimler ile Doğuş Otomotiv yaklaşık 1000 öğretmen ve 30.000 öğrenciye ulaşıldı.

 

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑