Oto Haber

Published on Eylül 15th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toyota’nın gelecekte Türkiye ve dünya vizyonu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görüştüğümüz Toyota Motor Avrupa Başkan Yardımcısı Miguel Fonseca ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt özel açıklamalarda bulundu.
Fonseca, Türkiye otomotiv pazarının Avrupa’da en fazla önem verdikleri pazarlardan biri olduğunu belirterek, “Türkiye otomotiv pazarında çok iyi bir gelecek görüyoruz. Türkiye’ye bir fırsatlar ülkesi olarak bakıyoruz” dedi…
Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt ise fuara ilişkin yaptığı açıklamada, fuarın en gözde aracının yakın zamanda Türkiye’de de lansmanı yapılacak yeni Yaris olduğunu söyledi.
Bozkurt, Yeni Yaris ile Toyota’nın değişen yüzünün ve tasarım anlayışının bu sene Frankfurt’ta net bir şekilde ortaya çıktığını belirterek, “Toyota Avrupa’da değişen yüzü ile atağa kalkıyor. Yeni nesil Toyota modellerinin müşterilerimizin ihtiyaçlarıyla birlikte arzularına da hitap edeceğine inanıyoruz. Toyota, yeni dönemde kalite ve dayanıklılığın yanı sıra, daha çok heyecan veren ve çekici görünüme sahip modelleri ile de geniş kitlelerin öncelikli tercihi olacak” dedi.
Yeni Yaris’in bu yılın Ekim sonu Kasım ayı başı gibi geleceğini ve satışa başlanacağını ifade eden Bozkurt, Yeni Yaris’in pazardaki fiyat konumlamasını rekabetçi olarak yapmaya çalışacaklarını söyledi.
Bozkurt, Yeni Yaris için başlangıçta yıllık 5 bin adetlik bir satış hedefi koyduklarını bildirerek, bu satış hedefini ürün tedarikiyle birlikte daha da yukarı taşıyacaklarını kaydetti.
Yeni Yaris’e çok güvendiklerini ve farklı dizaynı ile kendi segmentinde bir beğeni kazanacağını düşündüklerini anlatan Bozkurt, böylelikle ortaya koydukları satış hedefini kolay aşacaklarını belirtti. Bozkurt, Toyota Avensis’in de bu yılsonunda bir makyaj geçireceğini ifade etti.
Bozkurt, Toyota’nın 40 yıldır süregelen çevreci teknoloji yatırımının bugün Prius Ailesi ile yeni bir dönüm noktasına ulaştığını belirterek, şunları kaydetti: “Günümüzde elektrikli ve hibrid dünyasının en iyisi Prius Plug-in Hybrid, menzil kaygısı olmadan elektrik enerjisinden maksimum oranda fayda sağlayan en ileri hibrid teknolojisidir. Toyota olarak, rakiplerimizin ürün gamlarına yeni yeni dahil etmeye başladığı hibrid teknolojisine inancımız doğrultusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Halihazırda Avrupa’daki en geniş hibrid ürün gamını sunuyoruz ve bunu geliştirerek 2020’li yıllarda Avrupa pazarında her Toyota modelinin hibrid versiyonunun olmasını planlıyoruz.”
Toyota, 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda, çevreci teknolojilerin öncüsü Prius’un başarısının verdiği güçle Prius Ailesi’nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.
Diğer yandan Toyota, FT-86 II konsept modelinin öncülüğünde başlayan ve yeni Yaris ile de ortaya çıkan dizayn yaklaşımını Frankfurt’ta ziyaretçilerin beğenisine sundu.
Yatırımın Gelmesi İç Pazarın Büyümesine Bağlı!
Frankfurt Otomobil Fuarı’nda açıklama yapan Fonseca, Türkiye’nin çok genç bir nüfusu olduğunu ve hala Türkiye’de bin kişiye düşen otomobil sayısının diğer ülkelere göre çok düşük olduğunu kaydetti. Fonseca, Türkiye ekonomisinin çok hızlı ve iyi geliştiğini dile getirerek, Türkiye’de otomobil sahipliğinde çok büyük bir potansiyel olduğuna işaret etti. Toyota için Türkiye otomotiv pazarının Avrupa’da en fazla önem verdikleri pazarlardan biri olduğunu belirten Fonseca, şunları söyledi: “Türkiye otomotiv pazarında çok iyi bir gelecek görüyoruz. Türkiye’ye bir fırsatlar ülkesi olarak bakıyoruz. Türkiye’nin çok genç bir nüfusu var ve Türkiye ekonomisi yılda yüzde 7’nin üzerinde büyüme gösteriyor. Sorumluluğumuzda olan ülkelerde Türkiye ile Rusya çok önemli bir pazar. Zaten biz gelişmekte olan ülkelere ağırlık vereceğimizi açıklamıştık. Burada da Türkiye ile Rusya çok ön plana çıkıyor.
Biz bu iki ülkeyi büyüme potansiyeli olduğu için çok ön planda tutuyoruz. Türkiye’de çok iyi bir üretim operasyonumuz var. Türkiye’deki fabrikamız kalite anlamında da diğer fabrikalarımızdan öne çıkıyor.”
Fonseca, Türkiye’de Toyota markasının çok iyi bir üne sahip olduğunu ve Türk tüketicisi tarafından çok beğenildiğini belirterek, Toyota Türkiye’nin dağıtım ağının da çok iyi olduğunu ifade etti.
Japonya’da yaşanan tsunami felaketi nedeniyle araç tedarikinde sadece Türkiye’nin değil dünyadaki bütün pazarların etkilendiğini anımsatan Fonseca, ancak bu sıkıntısının üstesinden yavaş yavaş gelindiğini ve bir süre sonra bu konuda hiç bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti. Fonseca, Türkiye’deki üretimini yeni modellerle çeşitlendirme konusunda çok fazla söylentiler olduğunu belirterek, “Biz fırsatları şu anda değerlendiriyoruz. Henüz açıklanmış bir şey söz konusu değil. Bu kararı vermemizde iç piyasadaki satış performansımız da çok önemli. Türkiye’de iç pazar büyümeli ki yeni yatırımlar gelebilsin. Üretim için önce fizibiliteye bakıyoruz sonra da burada üreteceğimiz otomobillerin yüzde kaçını iç pazarda satabileceğimize bakıyoruz. Ancak üretim için tek faktör iç pazardaki satış değil” diye konuştu.
Türkiye üretimde kaliteyi sağladığını, aynı zamanda Türkiye’de üretimde maliyet avantajı olduğunu ve lojistik açısından Türkiye’nin çok iyi bir lokasyona sahip bulunduğunu anlatan Fonseca, Doğu Avrupa’nın da çok hızlı büyüdüğünü, bunların hepsinin Türkiye’ye stratejik açıdan bir merkez haline getirdiğini söyledi.
Fonseca, Toyota’nın fuarda çevreci teknolojilerin öncüsü Prius ailesinin dünya prömiyerini gerçekleştirdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “1997 yılında otomotiv pazarına ilk elektrikli aracı 1997 yılında biz yaptık. Elektrikli otomobil aslında hibridin daha basiti bir otomobil. Hibrid daha komplike bir araç. Biz zaten elektrikli otomobille başladık ama elektrikli otomobili yaparken gördük ki bir sürü zorlukları var kullanımında. Biz o aşamaları geçtik zaten bu araçların kullanımındaki zorlukları gördükçe hibrid otomobili geliştirdik. Biz elektrikli aracın çok önemli bir kilometre taşı olduğunu kabul ediyoruz buna kimsenin itirazı yok fakat bu sadece işin başlangıcı… Daha önümüzde çok uzun bir dönem var. Akü teknolojilerinin geliştirilmesiyle ilgili önümüzde 20 yıllık bir süre var. O nedenle bugün hibrid çok önemli…” Şu anda elektrikli otomobil için oluşmuş bir potansiyel pazarın söz konusu olmadığını vurgulayan Fonseca, Toyota olarak gelecek dönemde benzinlinin dışında da hibrid çözümlerinin olacağını anlattı.
Fonseca, “Gelecekte bugün olduğu gibi benzinli hibridler ve hidrojen yakıtlı otomobillerimiz olacak. Elektriği aracın dışında bir yerde üretip araca koymak verimli bir şey olmayacaktır. Biz aracın içinde üretiyoruz elektriği. Biz 40 yıl daha hibrid teknolojisinin süreceğini düşünüyoruz” dedi. Yeni teknolojilere yönelik hükümetten gelecek her türlü destekten memnun olduklarını belirten Fonseca, böylelikle bu yeni teknolojili otomobillerin piyasada yer edinmesinin daha kolay olacağını söyledi.
Kaynak: Ahmet Çelik, Haberturk.Com Ekonomi Servisi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑