Oto Haber

Published on Eylül 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toyota ve Leaseplan elektrikli hibrid için ortak oldu

Filo ve araç yönetim şirketi LeasePlan Corporation N.V, Toyota Avrupa ile kurumsal filo müşterilerine “şarj edilebilen elektrikli hibrid” araçları sunmak için yeni bir ortaklık yaptığını duyurdu.

LeasePlan Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, anlaşma çerçevesinde Toyota’nın şarj edilebilen ilk elektrikli hibrid otomobili Prius Plug-in Hybrid, LeasePlan’in Avrupa’daki kurumsal müşterileriyle buluşturulacak, çevresel ve operasyonel faydaları anlatılacak ve test imkanı sunulacak.

LeasePlan’ın filosuna da dahil edeceği Prius Plug-in Hybrid üretim modeli, Frankfurt Motor Show’da sergilenecek.

Son 3 yılda kiralama yöntemiyle 200 adedi Avrupa’da olmak üzere dünyada 600 adet prototip Prius Plug-in Hybrid’in test sürüşlerini gerçekleştiren Toyota, 2012 yılında “Prius Plug-in Hybrid”i Avrupa pazarına sunmaya hazırlanıyor.

Toyota Avrupa, LeasePlan ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, alternatif enerjilerle çalışan araçlar konusundaki deneyim ve uzmanlığını paylaşacak. Dünyada 1,3 milyon araç ile en geniş filo portföylerinden birine sahip olan LeasePlan ise, “Prius Plug-in Hybrid” ve şarj edilebilen elektrikli hibrid araç teknolojisinin (PHEV) daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlayacak.

Müşterilerine “Prius Plug-in Hybrid”in çevreci ve operasyonel faydalarını da aktaracak olan LeasePlan, pazara sunulmasının ardından “Prius Plug-in Hybrid”i de filosuna dahil ederek büyük kurumsal müşterilerine en yenilikçi çevreci filo çözümlerini sunma imkanı bulacak.

Toyota Avrupa Başkanı Didier Leroy, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Aracın pazara sunulmasının ardından LeasePlan ile gerçekleştireceğimiz ortaklık filo müşterilerimize daha çevreci ve verimli bir ulaşım çözümü sunma taahhüdümüzü destekleyecektir” dedi.

Toyota’nın 3.3 milyon hibrid aracının dünyanın tüm yollarında olduğunu ifade eden Leroy, tanıtımını yaptıkları “Prius Plug in Hybrid”in kurumlarının sürdürülebilir ulaşım, enerji tüketiminin düşürülmesi ve CO2 emisyonlarının azaltılarak hava kalitesinin iyileştirilmesi yolculuğunda yaptığı önemli bir adım olacağını vurguladı.

LeasePlan Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Vahid Daemi de Toyota ile işbirliği üzerinden sağlayacakları kazanımların global Green Plan hizmetlerine de katkıda bulunacağını kaydetti.

Kaynak:  AA, Haber7.com.

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑