Oto Haber

Published on Kasım 14th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toyota ve Intel yeni nesil araç içi multimedya sistemleri geliştirecek

Toyota ve Intel, yapılan anlaşmaya göre, araç içi yeni nesil multimedya sistemlerinin kullanılması ve yaşamın diğer yönlerine entegre edilmesi için yeni teknolojiler geliştirilecek. Bu sistemlerin geliştirilmesinde kullanıcıların her geçen gün artan ihtiyaç ve talepleri de dikkate alınacak…
Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota ve bilişim devi Intel, mevcut navigasyon sistemlerinin yerini alacak yeni nesil araç içi multimedya sistemlerinin geliştirilmesi amaçlı araştırmaların hayata geçirilmesi için ortaklık anlaşması imzaladılar. Anlaşmaya göre, yapılacak araştırmalar sayesinde araç içi sistemler ile sürücülere bilgi aktarımında en gelişmiş teknolojinin hayata geçirilmesi, araç içi ve çevresinde bilgi sistemleri arasındaki iletişimin kesintisiz sağlanması hedefleniyor. Yeni geliştirelecek sistem ile araçlar ve sürücüler arasında paylaşılacak bilgilerin içeriği artan taleplerle de paralel olarak zenginleşecek ve trafik bilgileri, güzergah seçimleri, radar noktalarında hız ayarlamaları ve sürüş ile ilgili destek fonksiyonlarının oluşturulması gibi ihtiyaçları karşılayacak.

Toyota ve Intel, devamlı olarak gelişen Wi-Fi ve diğer çeşitli veri iletim yöntemleri sayesinde araç ile akıllı telefonlar gibi sık kullanılan bilgi ekipmanları arasındaki iletişimin sürekliliğini geliştirmeyi sağlayacak teknolojileri araştıracaklar. Ayrıca, bağlantı teknolojileri ve araçların kesintisiz olarak verimli bir şekilde yaşamın diğer yönlerine entegrasyonu da imzalanan ortak anlaşmanın bir başka yönünü oluşturacak.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑