Oto Haber

Published on Ekim 14th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt; “Bugün açıklanan ÖTV artışı toplam pazarın yüzde 35’sini olumsuz yönde etkileyecektir.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hükümetin önceden haber vermeksizin bir anda uygulamaya koyduğu ÖTV artışı hakkında sektör yöneticilerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.
Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckart “Stoklarımızı eritmek için zaman verilmeliydi” derken, Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt “Bugün açıklanan ÖTV artışı toplam pazarın yüzde 35’sini olumsuz yönde etkileyecektir.” yorumunda bulundu.

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 1600 cc üzerindeki otomobilleri ve bir kısım ticari aracı kapsayan ÖTV artışının Türkiye’de cari açığı azaltmak için otomotiv sektörünün yarattığı direkt ya da dolaylı vergilere olan ihtiyactan kaynaklandığını biliyoruz. Ancak ani gerçekleşen bu tür kararlar global şirketlerin ülkemize bakışını ve ülkemizdeki ekonomik istikrara dair görüşlerini de değiştiriyor. Özellikle bu düzenleme ülke gündeminde yerli marka oluşturmanın yer aldığı bir dönemde yatırım yapmayı planlayan yerli ve yabancı yatırımcıları da düşündürecektir kanaatindeyim. Otomotiv sektöründe 5-10 yıllık dönemleri kapsayacak vergi planlarının yapılması, otomotiv strateji belgesinde de bahsi geçen çevreci otomobillere yönelik vergi sistemlerinin geliştirilmesi, geleceğin daha net görülebilmesi için önemlidir. Bugün açıklanan ÖTV artışı toplam pazarın yüzde 35’sini olumsuz yönde etkileyecektir.Bu artış 2011 ve sonrasında toplam pazara negatif olarak yansıyacaktır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑