Oto Haber

Published on Aralık 26th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toyota destekleyecek, eko-okullarda çocuklar trafik sorununa çözüm üretecek

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Toyota Uluslararası Çevre ve Yenilikçi Fikir Yarışması’nın yeni dönemi başlıyor. Türkiye’de bulunan Eko Okullar ile Toyota Bayilerinin ortak çalışması ile oluşturulacak projelerin yer alacağı yarışmanın teması “Sürdürülebilir Ulaşım” olacak. Bu sene çevre, güvenlik, sağlık ve sıkışıklık gibi trafik ile ilgili konular üzerinde uygulanabilir projelerin üretilmesini hedefleyen bu seneki yarışma, ülkemizde Toyota ve TÜRÇEV işbirliği ile 2007 yılından bu yana düzenleniyor.

Türkiye’de bulunan Eko Okullar, bu kez de ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olan trafik konusunda yenilikçi ve yaratıcı fikirler geliştirip yarışacaklar. Toyota Avrupa Fonu ve Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE) 2005 yılından bu Eko Okullarda başlattığı Çevre ve Yenilikçi Fikirler Yarışmasının 2012-2014 yıllarını kapsayan yeni dönem teması “Sürdürülebilir Ulaşım” olarak belirlendi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından koordine edilen Eko-Okullarda bulunan çevreci öğrenciler, bölgelerindeki Toyota bayileri ile birlikte günümüzün büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan ulaşıma bağlı çevresel sorunlar, güvenlik, sağlık ve trafik sıkışıklığına yönelik projeler üretecekler.

Yaratıcı ve uygulanabilir çözümlerin üretileceği yarışma ile öğrenciler yaşadıkları çevrenin sorunlarına karşı duyarlılıklarını gösterirken, fikirlerini hayata geçirme fırsatını da elde edecekler. Öğrenciler, Toyota Bayileriyle hazırladıkları uygulanabilir proje tekliflerini Mayıs 2013 tarihine kadar sunabilecekler. Bu başvurular arasından ulusal jüri tarafından proje fikirleri değerlendirilecek ve ardından aktarılacak fon ile projeler Mayıs 2014 tarihine kadar hayata geçirilecek. Haziran 2014’te de jüri değerlendirmesi sonucunda ulusal şampiyon belirlenecek ve ödüllendirilecek.

Türkiye’de ilki 2007-2009 yılları arasında düzenlenen yarışmada “İklim değişikliği: Enerji tasarrufu yapalım”,  ikincisinde ise “Haydi Atıkları Azaltalım! Az Tüket, Yeniden Kullan, Geri Kazandır” ana temaları işlenmişti. Toyota Avrupa Fonu ve Eko-Okullar Uluslararası Programı tarafından başlatılan ve eko-okulların katıldığı  Çevre ve Yenilikçi Fikirler yarışmasına 20.000 Euro’luk fon aktarılıyor.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑