Oto Haber

Published on Ocak 7th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toyota Avalon biri hibrid iki üniteyle sevenlerine göz kırpıyor…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Beş kapılı, 5 yolcu kapasiteli ve önden çekişli tahrik ünitesine sahip olan Toyota Avalon’da, iki ünite görev yapıyor. Hibrid modelde, DOCH 16 valfli Atkinson çevrimli sıra tipi 4 silindirli 2.5 litrelik ünite; 156 hp güç ve 156 lb-ft’lik tork üretmektedir. Motor daimi mıknatıslı AC asenkron elektik motoruyla (permanent magnet AC synchronous electric motor) kombine edilmiştir. Elektrik motoru ise 141 hp güç ve 199 lb-ft’lik tork üretmektedir. Her iki ünite ise birlikte 200 HP güç sunabilmektedir. Aracın güç üniteleri, 1.6-kWh’lik lityum iyon/nikel metal hidrit batarya ünitesi (1.6-kWh lithium-ion/nickel-metal hydride battery pack) ile beslenecek.
Bir diğer ünite ise DOCH 24 valfli 3.5 litrelik V-6 motordur. Bu motor ise 268 hp güç ve 248 lb-ft’lik tork üretmektedir. Manüel kullanım moduna sahip altı ileri kademeli CVT şanzımanla kombine edilen aracın 0-100 km/h hızlanma değerleri ise 6.0 ile 7.7 saniye’dir.
Dinamik tasarım özellikleri ve zengin donanım paketleriyle ön plana çıkan Toyota Avalon; Buick LaCrosse, Ford Taurus, Hyundai Azera, Chrysler 300 ve Hyundai Genesis gibi rakipleriyle rekabet edecek…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑