Oto Haber

Published on Ekim 4th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ticari Araç Pazarında Daralma!

2013 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 5 oranında azalan AB(27) ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarı 104 bin adet düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu ayda Türkiye’de ise 20 bin adet düzeyinde gerçekleşmiş olan ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19 oranında azalmıştır.

AB(27) ve EFTA ülkelerinde ticari araç pazarında Ağustos ayında, en fazla düşüş yüzde 50 ile Romanya’da gerçekleşmiştir. Daha sonra, yüzde 20 ile Finlandiya ve İtalya, yüzde 19 ile Hollanda, yüzde 18 ile Belçika, yüzde 13 ile Letonya, yüzde 10 ile İsviçre, yüzde 9 ile Norveç, yüzde 8 ile İsveç, yüzde 6 ile Fransa, yüzde 3 ile Danimarka gelmektedir.

Öte yandan bu ayda en yüksek artış Estonya’da yüzde 28, İrlanda ve Litvanya’da yüzde 24, Slovenya ve İngiltere’de yüzde 15, Yunanistan’da yüzde 14, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 12, Portekiz ve İspanya’da yüzde 10, İzlanda’da yüzde 7, Macaristan’da yüzde 4, Lüksemburg’da yüzde 3, Avusturya’da yüzde 2 ve Slovakya’da yüzde 1 olmuştur.

2013 yılı Ocak-Ağustos döneminde AB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında azaldı ve 1.073 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

Aynı dönemde Türkiye ticari araç pazarı bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında azaldı ve 144 bin adet oldu.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑