Oto Haber

Published on Ekim 23rd, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Temsa global pazarlardaki hedefini TURQUALITY® ile büyüttü…

TURQUALITY® üyeliğinden itibaren 25 yeni pazara açıldı. Avrupa pazarına yaptığı ihracat, toplam ihracatının %83’üne ulaştı

Türkiye’nin önde gelen otomotiv şirketlerinden TEMSA, yurtdışında gösterdiği üstün performansla TURQUALITY®  Programı’ndan 5 yıllık ek destek almaya hak kazandı. TURQUALITY®  Destek Programı kapsamına alındıktan sonra 25 yeni pazara açılan TEMSA’nın Uluslararası Pazarlama ve Satış Direktörü M. Acar Kocaer,  “Geçtiğimiz yıllarda yaşanan global krizlerde adeta güvenli bir liman görevi gören TURQUALITY®, global oyuncu olma yolculuğumuzda önemli bir partner görevi görüyor” dedi.

Sabancı Holding kuruluşlarından TEMSA, alanında dünyanın ilk ve en kapsamlı marka destek programı olan TURQUALITY®ile sektöründe global bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. TURQUALITY® Destek Programı’na dahil olan ilk otomotiv firması olan TEMSA, 5 yıllık destek programının ardından 5 yıl daha destek almaya hak kazandı. TURQUALITY®Destek Programı kapsamına alındıktan sonra 25 yeni pazara açılan TEMSA, Avrupa, ABD, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri dahil olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor. 36 ülkede distribütör ve bayi yapılanması olan TEMSA’nın sadece Fransa’da 3 bin adetin üzerinde otobüsü kullanılıyor.

“TEMSA markasıyla dünya ile yarışıyoruz”

TURQUALITY®Programı’na katılmaya hak kazanan ilk otomotiv markası olduklarını hatırlatan TEMSA Uluslararası Pazarlama ve Satış Direktörü M. Acar Kocaer, “TURQUALITY®  Programı’nın klasik ihracat desteklerinden farklı olarak, maddi destekten öte TEMSA’nın markalaşma ve kurumsallaşma hedefine önemli katkıları oldu. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan global krizlerde adeta güvenli bir liman görevi gören program, global oyuncu olma yolculuğumuzda önemli bir partner görevi görüyor. TEMSA markasıyla dünyanın önde gelen markalarıyla rekabet ediyoruz. 2011 yılında TEMSA markalı ürünlerin 140 milyon USD ihracatını gerçekleştirdik. Bu yılı 170 milyon USD seviyesinde kapatacağımızı tahmin ediyoruz. Yine 2011’de 800 adet olan araç ihracatımızı bu yılın sonunda 900’e ulaştırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda ise turizm ve şehirlerarası segmentlerinde İskandinav pazarlarında büyümeyi hedefliyoruz. TURQUALITY®  Programı desteğiyle, uluslararası fuarlara da katılım gösteriyoruz. Geçtiğimiz ay gerçekleşen Hannover 64. Uluslararası Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’nda; MD9, Avenue ve Safari HD ürünlerimizi sergiledik ve çok önemli geri dönüşler aldık.  “More Than Buses”  sloganımıza uygun şekilde müşterilerimize otobüsten çok daha fazlasını verme hedefiyle, uluslararası pazarlarda Türkiye’yi ve Türk Malı’nı gururla temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

Uluslararası otobüs cirosu yüzde 21 arttı

Toplam 555 bin metrekarelik alana kurulu Adana Üretim Tesisi’nde 3250 adet otobüs ve midibüs üretim kapasitesine sahip olduklarını anlatan Kocaer, “Toplam ihracatımızın yüzde 83’ünü Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Uluslararası otobüs bölümümüzün toplam cirosu 2011’e göre yüzde 21 arttı.Uluslararası araştırma şirketi Gfk’nın 2011 yılı için yapmış olduğu araştırmaya göre; TEMSA’nın marka bilinirliği Fransa ve Belçika’da yüzde 100 olurken Almanya’da ise yüzde 95 düzeyinde bulunuyor” diye konuştu.

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑