Oto Haber

Published on Aralık 20th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Tasarım ve Arge yarışması

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Ar-Ge ve tasarım konusunda proje yarışması başlatıyor.

‘Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması’ projeleri, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde düzenleniyor. Tasarım ve projeler için başvurular 2 Ocak-20 Nisan 2012 tarihleri arasında, online olarak www.otomotivprojeyarismasi.com ve www.otomotivprojepazari.com üzerinden dosya yükleme yoluyla yapılabilecek. 17-18 Mayıs 2012 tarihlerinde, İstanbul Haliç Sütlüce Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek ödül töreni, Ar-Ge Proje Pazarı sergisi ve konferansları kapsayan törenle sona erecek.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden ve son beş yılın ihracat şampiyonu Türk otomotiv endüstrisinin gelişimi ve global arenada rekabetçiliği için tasarım, inovasyon ve Ar-Ge konularını içine alan topyekün farkındalığı destekleyecek önemli bir adım daha atıyoruz.” dedi. Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu ise projenin amacını şöyle dile getirdi: “Bu iki proje, 2023 ihracat stratejimiz kapsamında, ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün gelişmesi, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknoloji ve metotların üretim süreçlerine kazandırılması amacıyla gerçekleştiriliyor.”

Ergonomi, Yenilenebilir Enerji-Çevre, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride katılıma açık olan tasarım yarışmasında birinciye 20 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 5 bin TL ve mansiyon olarak da 2 bin TL ödül verilecek. Öğrenci kategorisinde birinciye 10 bin lira, ikinciye 5 bin lira ödül verilmesi öngörülürken yine 4 farklı kategori bulunan Ar-Ge pazarı yarışmasında birinci 5 bin TL, ikinciler 4 bin TL, üçüncüler 3 bin TL’lik ödül alacak.

Zaman

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑