Oto Haber

Published on Mart 9th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Tasarım mobilya markası BoConcept’ten smart fortwo’ya dokunuş!

Tasarım otomotiv tutkunlarına en büyük sürpriz smart ‘dan geliyor; bir ilke imza atan smart, dünyanın en ünlü tasarım mobilya markası BoConcept ile ortak tasarlanan modifiye edilmiş yeni fortwo ‘yu yollara çıkartıyor!

BoConcept ve smart ‘ın tasarım ekiplerinin birlikte çalışmalarının sonucunda bu eşsiz otomobil geliştirildi. Bu otomobil iki farklı dünyanın da en iyisini temsil ediyor. Yolların hızlı şeritlerinde geçen güçlü tasarım detaylarına ve gözüpek renklere sahip, özel malzemeleri ve konforu ile bir ev rahatlığını sunan bir yaşam…

smart ‘ın tasarım ekibinden, Adriana Balko’ya göre BoConcept imzalı smart fortwo her iki markanın da ikiz kutupluluğunu tek bir tasarımda birleştiriyor. Bu araç radikal bir dış tasarıma ve evi anımasatan rahat bir iç tasarım anlayışına sahip.

Aracın dışını yeni mat beyaz zemin domine ediyor. Otomotiv endüstrisince yıllardan beri mat yüzey tercih edilmezken, aksine bu renk mobilya ve ev dekorasyonu sektöründe sıcak ve çok seçkin bir yüzey olarak kabul ediliyor. Şimdi bu mat boya BoConcept imzalı smart fortwo ile çok daha estetik ve özel haliyle güçlü bir otomobil görünümü oluşturuyor. Dış tasarımda iki farklı kontrast rengin kullanılması araca cüretkarlık kazandırmış. Aracın ana güvenlik hücresine renk veren asil kahverengi BoConcept’in smartville serisinde sunduğu mobilyalara hakim renk, tabii ki mobilyaların dikiş detaylarında tercih edilen neon sarısı renk, aracın jant detaylarında ve dikiz aynalarında çok kişisel bir ifade oluşturmasının yanı sıra araca eğlenceli bir hava da veriyor. smart ekibinden Martin Hülder’e göre BoConcept tasarım ekibinin bizlerin kullandığı renk grubuna neon sarısını eklemeleri harika bir fikirdi. Evlerin iç dekorasyonunda neon renklerinin kullanımı bu dönemde çok daha güçlü trend.

BoConcept imzalı smart fortwo’ daki neon renkler, tasarımın seçkinliğini ortadan kaldırmadan çok ufak detaylarda kullanılarak araca farklı bir karakter veriyor.

smart fortwo ‘nın iç tasarımında ise ev duygusu çok güçlü. Aracın koltukları tütün kahverengisi kabarık deri sofa-tarzı gri keçe ile birleştirilmiş, kapı panelleri ve dashboard ise alışık olunan araç içi klasiklik siyah görünümün aksine sevimli, sıcak ve yumuşak bir görünüme sahip. smartville koleksiyonun kömür grisi sofasında kullanılan sarı kontrast dikişler ise BoConcept imzalı smart fortwo ‘nun tüm iç tasarım detaylarına hakim. Son dokunuş ise gerçek meşe ağacı ile kaplanmış vites topuzu. İç dekorasyon mobilyalarında uzun yıllardır tercih edilen gerçek meşe ağacı ise şimdiye kadar bir smart otomobilde bugüne kadar hiç kullanılmamıştı.

BoConcept imzalı smart fortwo ‘nun üretimi ise BRABUS‘a emanet.

smartville koleksiyonu ve diğer BoConcept koleksiyon ürünleri ile ilgili detaylı bilgiye: “boconcept.com.tr” adresinden ulaşabilinir.

Tasarım ekipleri smart ‘ın araba koltuğunda tercih ettikleri sarı dikiş detayını mobilya koleksiyonuna transfer ettiler. Neon sarısı dikiş detaylarını gri keçe kumaşla tercih edebileceğiniz gibi kahverengi deri smartville kanepelerinde de aynı detayları tercih edebilirsiniz.

smartville koleksiyonu için tasarlanan koltuk temiz ve yüksek teknolojik hatları ile bir araba koltuğunu andırsa da bir oturma odası koltuğundan bekleyeceğiniz konforu sunuyor. Aynı yaklaşım ile tasarlanan smart ‘ın yeni araba koltukları ise tütün kahverengi derisi ve kabarık sofa-tarzı gri keçe kaplaması ile seçkin ev konforunu sunuyor.

Gerçek meşe kaplı vites topuzu ve parlak neon sarısı gibi ufak detaylar BoConcept imzalı smart fortwo ‘nun iç tasarımına farklı bir karakter kazandırıyor.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑