Tamamen Yenilenen Subaru Forester Japonya Otomobil Fuarı'nda gün yüzüne çıkıyor - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Haber

Published on Kasım 6th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Tamamen Yenilenen Subaru Forester Japonya Otomobil Fuarı’nda gün yüzüne çıkıyor

SUBARU’nun amiral gemisi olarak nitelendirilen Forester modeli yenilendi. 1997 yılında piyasaya çıktığı ilk günden beri güçlü, kompakt ve aynı zamanda zarif tasarımı ile fark yaratan Forester’ın 4. nesil modeli 13 Kasım’da kapılarını açacak olan Japonya Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Performans, güvenli sürüş ve çevreci yaklaşımı birleştirmesiyle dünyanın ve Türkiye’nin en beğenilen otomobil markaları arasında yer alan SUBARU, Forester modeliyle 2013 yılında sınıfında fark yaratacak bir dizi yeniliğe imza atıyor. Zarif ve kompakt tasarımı, güçlü 4X4 özellikleri ve sadece Subaru’ya özgü Boxer motoru sayesinde rakiplerinden farklı bir konumda yer alan Forester’ın 4. neslinin dünya lansmanı 13 Kasım’da Japonya’da yapılacak.

Gerçek bir SUV karakteri ile yeniden geliştirilen Forester, daha yüksek bir sürüş platformuna sahip. Maksimum yol tutuşu seviyesine ve güvenlik özelliklerine sahip olan yeni Forester aynı zamanda çevre dostu nitelikleri ile mükemmel bir sürüş performansı da sunuyor.

240 beygir gücünde turbo Forester:

Spor otomobiller yaratma konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Subaru, yeni Forester için sportif dokunuşlar yapmayı ihmal etmedi. Yeni Forester 240 beygir gücündeki Turbo versiyonu ile spor otomobillerin sürüş zevkinin 4×4 bir SUV’da da yaşanabileceğini ispatlıyor.

Gövde Boyutu

Toplam uzunluk : 4,595 mm

Toplam yükseklik : 1,695 mm

Toplam genişlik : 1,795 mm

Dingil mesafesi : 2,640 mm

Teknik Özellikleri

Motor tipi 2.0 litre dört silindirli Yatay   Karşı Silindirli DOHC motor 2.0 litre dört silindirli Yatay   Karşı Silindirli DOHC direkt enjeksiyonlu turbo motor
Şanzıman tipi Lineartronic (CVT) 6 vitesli manüel şanzıman Lineartronic (CVT)
Maks. Güç çıkışı

(PS)/rpm]

148 / 6200 240 / 5700
Maks. Tork

[Nm/ rpm]

196 / 4200 350 / 5600
Lastik ebadı 225/60R17 / 225/55R18 225/55R18

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑