Oto Haber

Published on Kasım 22nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Sürücüsüz araç 2013’te yollarda

Otomobil sürüş sistemlerinde yeni nesil teknoloji ‘sürücüsüz araçlar’ın 2 yıl sonra piyasada olacağı, ancak araçların çok düşük hızla yol alacağı belirtildi…

İngiliz Sunday Times gazetesi Mercedes, BMW, Volvo, Ford, Lexus gibi otomotiv markalarının son dönemlerde ürettiği tamamen bilgisayar donanımlı modellerini geniş bir haberle tanıttı.

Otomatik sürüş sistemlerinin tahmin edilenden daha önce hayatımıza gireceğini duyuran Times, Mercedes’in, eylül ayında tanıttığı otomatik sürüş sistemi donanımlı S-sınıf aracını 2013’te satışa çıkarılacağını kaydetti ve firmaların çalışmalarını sıraladı. ABD’de yapılan denemelerde ise Toyota Prius model aracın 1600 kilometreyi sürücüsüz olarak kat etmesi sağlandı.

ABD’nin Nevada ve California gibi eyaletlerde otomatik sürüş sistemli araçların trafiğe çıkması yasallaştırılarak en son teknolojinin önü açıldı. Otomotiv teknolojisi rekabetinde geri kalmayan Çin ise Hongqi HQ3 model iki aracı 265 kilometrelik bir parkurda sürücüsüz olarak yarıştırdı.

Lexus markası da yoldaki şeritlerin sıklığına göre hızını ayarlayabilen bir model geliştirdi. Aracın kamera mercekleri yoldaki şeritleri sürekli tarayarak, görüş açısında azalmaya bağlı olarak otomatik sürücüye uyarı gönderiyor.

Haber7, Milliyet 

 

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑