Oto Haber

Published on Temmuz 1st, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Sürdürülebilir Ulaşım Nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ulaşım talep yönetimi (UTY) “sürdürülebilir” bir ulaşım sisteminin oluşturulmasına yardım eder. UTY; kaynak tasarrufu, eşitlik, çevre koruma, etkin arazi kullanımı gibi sürdürülebilirlik hedeflerini destekler. Sürdürülebilir ulaşımın sağlanması için dört kriterin sağlanması gerekir.

Çevresel olarak makul – yani çevreye zarar vermeyen.

Ekonomik olarak tutarlı – sistemin ücretlendirilmesi içsel ve dışsal bütün maliyetleri kapsayacak şekilde yapılarak ekonomik sistemde doğru bir temele oturtulmalı ve bazı ulaşım sistemlerinin kullanımı, örneğin otomobil ulaşımına gizli bir şekilde sübvansiyon sağlayarak, çarpıtılmamalıdır.

Sosyal olarak hakça – yani toplumun bütün kesimlerine minimum bir erişilebilirlik sağlayan.

Politik olarak sorumlu – sürdürülebilir politikaların hayata geçirilmesi için politik sorumlulukları yerine getiren,

özelliklere sahip.

Sürdürülebilir bir ulaşım için en önemli unsur, doğru ulaşım ücretlendirilmesinin yapılabilmesidir. Yani kullanıcılara yansıtılan ulaşım ücretleri, alt yapı maliyetlerini ve emisyon, kaza, sıkışıklık ve gürültüden kaynaklanan dışsal maliyetleri de kapsamalıdır.

 

Yazıda yararlanılan makale: Prof. Dr. Gökmen ERGÜN ve Ar. Gör. Gürkan GÜNAY, “Otopark Stratejileri ile Ulaşım Talep İdaresi”, 3. Uluslararası Ulaşım ve Araç Park Alanları Yönetimi Sempozyumu Bildiri ve Sunum Kitabı, 2013.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑