Oto Haber

Published on Mayıs 4th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Supsan’dan yerli motor üretimine yüksek teknoloji desteği…

Borusan Holding kuruluşlarından Supsan Motor Parçaları, yerli otomotiv üretimine yönelik teşvik paketinin otomotiv yan sanayinin gelişimini olumlu etkileyeceğini öngörüyor. Avrupa ve Amerika’nın önde gelen otomobil markaları için en üst teknoloji ile üretim yapan Supsan, yerli motorların kullanılmasının cari açığın kapatılmasına yardımcı olacağına inanıyor.

4 Mayıs 2012; Türkiye’nin en büyük motor supabı üreticisi olan Supsan Motor Parçaları, Türkiye’de motor üretiminin gelişmesini yüksek teknolojili ürünleriyle destekliyor. Supsan, yerli otomotiv üretimini destekleyen teşvik paketinin, motor ekipmanı üreten yerli yan sanayinin gelişmesine, büyümesine ve global bir oyuncu haline gelmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Supsan Motor Parçaları Genel Müdürü Salih Alson konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Motor, yüzlerce farklı parçadan üretiliyor. Türk otomotiv yan sanayi, özellikle motor ekipmanları üretimi konusunda önemli yetkinliğe ve bilgiye sahiptir. Bu potansiyeli değerlendirmek gereklidir. Ana sanayinin motor üretim yatırımları yapması ve Türkiye’deki üretimin bu şekilde büyümesi durumunda cari açığın gerileyeceğine inanıyoruz. Bu durumda üretilen her araç için yurtdışına daha az döviz çıkmış olacaktır.

Yerli otomotiv üretimini destekleyen teşvik paketinin olumlu tepki almasından memnunuz. Bu paketin söz ettiğim amaca hizmet edebileceğine inanıyoruz.

Türkiye’de Üretilen Her 100 Aracın 80’ninde İthal Motor Kullanılıyor.

 Verilere göre Türkiye’de 2011 yılında 1.235.000 adet araç üretildi. Yine 2011’de yaklaşık 1.000.000 adet motor ithal edildi. Yerli üretilen araçların %20sinde yerli üretim motor kullanılırken, %80’inde ithal motor tercih edildi. Türkiye otomotiv sektöründe yıllık 6 milyar dolardan fazla motor ve aktarma organı ithal ediliyor. Supsan,  yerli üretim araçlarda Türkiye’de üretilmiş motorların kullanımının artması gerektiğini belirtiyor. Şirket, yerli otomotiv üretimine yönelik teşvikin yan sanayinin gelişmesini de olumlu etkileyeceğini öngörüyor.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑