Oto Haber

Published on Nisan 27th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Subaru Legacy, JNCAP’ın yeni güvenlik testlerinden tam not aldı…

Sürüş keyfi, konfor ve üstün güvenlik arayan sürücülerin tüm isteklerine cevap veren Subaru’nun prestij modeli Legacy (Japon teknik özelliklerine sahip olan versiyon) Japonya Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (JNCAP) 2011’den 5 Yıldız aldı. Farklı darbe testleri ile sınanan Legacy, üstün teknolojik donanımı sayesinde çarpışma durumunda sürücü ve yayaların maksimum oranda koruduğunu bir kez daha ispatladı. 

Performans, konfor ve üstün güvenlik özellikleri ile pazarda fark yaratan Subaru Legacy’nin Japon versiyonu, çarpışma güvenlik performansı testlerinin yanı sıra yayaların baş ve ayaklarının korunması testlerinden de birincilikle çıkarak JNCAP’tan 5 Yıldız aldı. Ön ofset çarpışma testinden, yandan ve arka yandan çarpışmalarda boyun incinmesine karşı koruma performansından, yayaların baş ve ayaklarının maksimum oranda korunmasından en yüksek notu alan Subaru Legacy dünya çapında en güvenilir otomobiller arasında yer aldığını bir kez daha kanıtladı.

Dünya çapında başarılarla dolu Subaru geçmişi

JNCAP, Emlak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı ve NASVA* tarafından gerçekleştirilen Japonya’da satışa sunulmuş olan araçların güvenlik performanslarını değerlendiriyor. Geçtiğimiz yıl JNCAP’ın GRANDPRIX’le Ödüllendirdiği tek otomobil olan Legacy aynı zamanda Amerikan Insurance Institute of Highway Safety (Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü) tarafından 2010’un “En Güvenli Tercihi” olarak ödüllendirilmişti.  Subaru Legacy, Avustralya Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (ANCAP) tarafından yapılan çarpışma dayanıklılık testinin son raundunda da kullanıcı güvenliği açısından 5            Yıldız (En yüksek seviye) almıştı. Aynı şekilde IMPREZA modeli de 2008 yılında ‘07/’08’ JNCAP Grand Prix’i kazanmıştı. FORESTER ise 2009 yılında “Mükemmel Araç” unvanına layık görülmüştü.

Subaru diğer modellerinde olduğu gibi Legacy’de de Symmetrical AWD sistemi ve yatay yerleşimli Subaru Boxer Motor standart olarak bulunuyor. Symmetrical AWD, motor gücünü 4 tekerleğe eşit olarak dağıtarak üstün yol tutuş ve güvenlik sunarken yatay yerleşimli Subaru Boxer Motor, sessiz ve titreşimsiz çalışarak güçlü performans ve kusursuz denge sağlıyor. Subaru’ya özgü tüm bu benzersiz teknik özellikler kullanıcısına güvenli ve gerçek bir sürüş keyfi sunuyor. 

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑