Oto Haber

Published on Aralık 15th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Sıfır araç alırken en çok arananlar!

Sıfır kilometre araç satın alırken, düşük fiyat ve donanıma dikkat eden sürücülerin, araçlarda en çok, klima, ABS fren sistemi ve hava yastığının bulunmasını önemsediği bildirildi
Gelişen teknolojiyle birlikte, ürettikleri araçların donanımlarını ve özelliklerini çoğaltan ve farklılaştıran otomotiv sektörü, kullanıcıların tercihini zorluyor.
Klima, ABS fren sistemi ve hava yastığı gibi özellikler, ilk kullanımlarından bu yana uzun yıllar geçmesine karşın hala önemini koruyor. Sıfır kilometre araç satın almak isteyen kullanıcılar, önce klima, ABS fren sistemi ve hava yastığını soruyor, sonra diğer donanıma bakıyor. Özellikle yılın son dönemindeki kampanyaları fırsat bilen müşteriler, en iyi donanıma sahip aracı, en uygun fiyata almanın hesabını yapıyor.
Çanakkale’deki Fiat Ana Bayisi Miller Oto Pazarlama Müdürü Filiz Biçen yaptığı açıklamada, kullanıcı portföyünün, kültür, yaş, eğitim ve arayışlara göre oluştuğunu söyledi.
Müşterilerinin özellikle son bir kaç yıldır, satın almak istedikleri binek ya da ticari araçlarda klima, ABS ve hava yastığı gibi özelliklere önem verdiklerini belirten Biçen, günümüzde de bu özelliklerin aranır durumda olduğunu bildirdi. Bu üç özelliği ‘olmazsa olmaz’ diye nitelendirdiklerini dile getiren Biçen, şöyle devam etti:

”Bu durum, araç segmentine ve müşteri sınıfına göre de ayrım gösteriyor. Genellikle güven açısından, sağlam, konforlu, donanımı yüksek, fonksiyonel özelliğe sahip, iç hacmi geniş, bagaj hacmi yüksek araçlar aranıyor.
Tabii sıfır kilometre araç almak aslında müşterinin arayışlarına göre değişen bir durum aslında. Örneğin geniş ailesi olan bir müşteriniz var, haliyle geniş bir araç arıyor, biz de onun arayışı kapsamında araçlar sunuyoruz.
Özellikle 30-35 yaş arası olan müşterilerimiz biraz daha düz çizgili modellere yöneliyor. Her kullanıcı profilinde her ne olursa olsun, mutlaka olması gereken ve aranan ortak özellikler ise klima, ABS ve hava yastığı. Piyasadaki her aracın müşterisi ayrıdır. Yaşa göre, statüsüne göre, yaşadığı kente göre ve almış olduğu kültüre göre araçların müşterilerini ayırabiliriz.”
Ford Arslanlar Otomotiv Satış Müdürü Aydın Uygun da müşterilerin en çok konfor ve güvenlik özelliklerini aradığını ifade etti.
Sıfır araç alacak müşterilere sundukları ürünlerde önceden sadece klima ve ABS gibi bir iki özelliği sıralarken, şu anda sadece klimada bile 3-4 seçenek sunabildiklerini belirten Uygun, şöyle dedi:
”Müşteriler özellikle binek araçlarda konfor ve güvenlik özelliklerini arıyor. ABS, EBD, ESR, yokuş kalkış desteği ve dinamik tork kontrol sistemi dediğimiz özellikler müşterilere sunulan birkaç özellik arasında. Ağırlıklı olarak aranan özellik ise konfor ve güvenlik.
Örneğin yeni araçlarımızda sunulan otomatik park sistemi yoğun talep gören bir ürün oldu. Özellikle bayan sürücüler tarafından yoğun ilgi gören bu özellik satışlara etki ediyor. Araçlarda donanım özellikleri arttıkça daha fazla talep görüyor.
Siz özelliği ne kadar çok tutarsanız, müşteri de o kadar beğeniyor ve satın almak istiyor. Öncehden müşterilerimize günün şartlarına göre en önemli özellikler olan klima ve ABS’yi sunardık. Şimdi klima bile çift taraflı, bölgesel, iklimsel ve otomatik olarak en az 3-4 sınıfa girdi.”
AA, Haber7

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑