Oto Haber

Published on Ekim 3rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Şaka değil! Lehçeleri bile ayırt edebilen araç

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ford’un Türkçe’nin yöresel aksanları da dahil 19 dilde sesli komutları yerine getiren araç içi iletişim teknolojisi SYNC, bu ay Türkiye’de yola çıkıyor.

ABD’li otomotiv devi Ford’un araç içi güvenlik ve iletişim teknolojisi SYNC 2, bu ay Türkiye’de görücüye çıkıyor. Araç içi internet ve multimedya eğlence sistemlerinin yanında sesli komut teknolojisini barındıran SYNC, kaza anında otomatik olarak acil servisi (112) arayıp, aracın koordinatlarını iletiyor.

Sistemin Türkçe dahil 19 dilde sesli komutları algılayabildiğini söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “James Bond filmlerini andıran SYNC’nin Türkçe testlerini Köln’de kişisel olarak test ettim.

Şu adrese git’ dediğinizde, dahili navigasyon sistemi, size sesli olarak veya dokunmatik ekranı üzerinden o adrese yönlendiriyor. ‘Radyoyu aç’, ‘klimayı aç’, ‘şu şarkıyı çal’, ‘şunu ara’ gibi isteklerden oluşan 10 bin komut verebiliyorsunuz” dedi. Sistemin Türkçe’nin farklı aksanlarını bile algıladığını belirten Otay, “Lehçeleri bile ayırt ederek konuşma yeteneğine sahip olan SYNC, neredeyse her dili anlıyor ve konuşuyor. Hatta Lazca’yı bile anlıyor” dedi.

Hangi Modellerde?

Bu hafta CeBIT Bilişim Fuarı’nda tanıtacakları sistemi 2012’den itibaren Fiesta, Focus, Mondeo ve C-Max modellerinde sunacaklarını aktaran Otay, “Akıllı telefon veya 3G modem aracılığıyla çalışan sistem, kaza anında hava yastığı açılınca, bulunulan ülkenin acil servis ile otomatik olarak irtibata geçiyor. Hangi ülkedeyseniz o ülkenin dilinde konuşup, aracın bulunduğu noktayı acil servise bildiriyor” dedi.

Habertürk, haber7

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑