Oto Haber

Published on Nisan 10th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Saab’ın borcu 1,9 milyar dolar…

İsveçli otomobil üreticisi Saab’ın 1,91 milyar dolar borcu bulunuyor.

Saab’ın devredildiği kayyumlar, şirketin 1,9 milyar dolar borcu ve 532 milyon dolar varlığı bulunduğunu açıkladı.

Şirketin borçlarının 324 milyon dolarının İsveç devletine, 89,4 milyon dolarının Amerikalı otomotiv şirketi General Motors’a (GM) ve 75,7 milyon dolarının eski çalışanlara olduğu belirtildi.

Kayyumlar, öncelikli kreditörlerin ya da alacakları için ellerinde menkul kıymetler bulunduranların para alacağını ifade ettiler.

İsveç devletinin Saab hisseleri için ve Saab’ın ekipmanlarının satışından elde edilecek gelirden para alabileceği bildirildi.

Saab Automobile’ın çalışanlarının herhangi bir para alamayacağı, ancak bağlı şirket Saab Automobile Powertrains çalışanlarının alabileceği belirtildi.

Saab Automobile’in sahibi Hollandalı Swedish Automobile geçen yıl aralık ayında, potansiyel Çinli yatırımcılardan taze kaynak sağlamada başarısız olunması üzerine, mahkemeye iflas başvurusunda bulunmuştu.

Swedish Automobile, Saab’ın önceki sahibi GM’nin başı dertteki markayı kurtarmak için sunulan bütün önerileri çevirmesinden sonra iflas başvurusunda bulunmaya karar vermişti.

Saab, geçen yıl eylül ayında da iflas korumaya başvurmuş, Vanersborg Bölge Mahkemesi, para sıkıntısı çeken şirketin, daha fazla fonu nasıl garanti edeceği ve operasyonlarına nasıl devam edeceğinin açık olmadığı ve iflas koruma başvurusunun işlemeyeceği gerekçesiyle başvuruyu reddetmişti.

Tedarikçileri, ödeme yapılmadığı için yedek parça teslimatlarını durdurunca Saab, Nisan 2011’de İsveç Trollhattan’daki fabrikasında üretimi askıya almak zorunda kalmıştı.

Saab, önceki yıl GM tarafından Swedish Automobile’e 74 milyon dolar nakit, 326 milyon değerinde imtiyazlı GM hissesi karşılığında satılmıştı.

Şirket, 2010 yılında yalnızca 30 bin araç satabilmişti.

AA, Haber7

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑