Oto Haber

Published on Ekim 30th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Renault satışlarını üçüncü çeyrekte arttırdı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Renault Grubu’nun satışları 2011 yılı üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 artış gösterdi. Grubun yazılı açıklamasına göre, Renault’un cirosu üçüncü çeyrekte yüzde 11,9 arttı.

Renault Grubu’nun satışları 2011 yılı üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 artış göstererek 632 bin 412 adede ulaştı.

Grubun yazılı açıklamasına göre, ciro ise üçüncü çeyrekte 9 milyar 745 milyon avro ile geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 11,9 artış gösterdi. Otomobil biriminin cirosu da yüzde 12 arttı.

Grup, üçüncü çeyrekte 632 bin 412 adetle satış rekoru kırarken, satışlar yüzde 6,7 arttı. Bu performans başta Brezilya ve Rusya olmak üzere, Avrupa dışındaki pazarların büyümesine bağlı olarak gerçekleşti.

Avrupa dışındaki satışlar yüzde 21,9 artışla, 305 bin 64 adet oldu. Otomobil biriminde 2011 için 500 milyon avronun üzerinde işletme nakit fazlası hedefi korunuyor.

Binek ve ticari araç pazarından yüzde 8 pay alan Renault markası Avrupa’da üçüncü oldu. Tedarik sorunları çeyreğin binek ve ticari araç ticari performansının tamamında kendini hissettirdi. Bununla birlikte, özellikle Fransa’da eylül ayında satışların olumlu değişimi dolayısıyla, sorunun sona erdiği öngörülüyor. Renault, Avrupa ticari araç pazarında yüzde 14,8 pazar payı ile liderliğini sürdürdü.

Binek ve ticari satışları yüzde 7,5 azalan Dacia markası başta Sandero olmak üzere, parça eksikliğinden ve Fransa’da hurda teşvik primi ve LPG priminin sona ermesinden olumsuz etkilendi. Marka yüzde 1,4 pazar payına ulaştı. Duster ise yüzde 59 artışla, 28 bin 600’ün üzerinde satış gerçekleştirdi.

Avrupa dışında grup satışları, üçüncü çeyrekte yüzde 21,9 arttı ve grubun toplam satışlarının yüzde 48’ini oluşturdu. Avrasya bölgesinde grup, yüzde 28,7 büyüyen pazarda yüzde 63,5 artan satışlarıyla en iyi performansını kaydetti.

Rusya pazarı, 10 bin 744 adet Sandero, 19 bin 900 adet Logan satışıyla, grubun en büyük dördüncü pazarı konumunu sürdürdü.

AA, haber7

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑