Oto Haber no image

Published on Ocak 7th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Renault Fas fabrikasına Türk müdür!

Fransız otomotiv şirketi Renault yeni kurduğu Fas otomobil fabrikasının başına Renault Türkiye’de uzun yıllardır görev yapan Tunç Başeğmez’i getirdi.

Fas’ın Tanca kentindeki fabrikada 1600 kişi çalışacak. Fabrikada Renault Lodgy’nin yanı sıra bir ticari araç daha üretileceği belirtiliyor. Fabrikada üretilecek araçların 2012’nin ilk çeyreği içinde satışa sunulması bekleniyor.

Pazarın 1 numarası

Renault, Fas’ta 80 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor ve ülkede otomotiv pazarının bir numaralı oyuncusu konumunda. Fas’ta Renault ve Dacia markaları birinci ve ikinci sıraları elinde bulunduruyor. Pazar payları is esırasıyla yüzde 16.9 ve yüzde 12.2’ye işaret ediyor.

Ülke ilk kez 2007 yılında yıllık 100 bin adetlik pazar püyüklüğü sınırını aştı. Yollarda 1.5 milyon otomobil bulunduğu hesaplanıyor. Fas pazarı otomobil piyasasında hızlı büyüyen pazarlar arasında gösteriliyor. Fas’ta Renault grubunda 1.800 çalışan bulunuyor. Bu rakam Renault’nun global çaptaki çalışanlarının yüzde 1.5’ine denk geliyor.

 

Haber7

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑