Oto Haber no image

Published on Şubat 24th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ramzey yeni tesisinde 1 milyonuncu motosikleti üretti

Motosiklet ve yedek parçaları üretimi yapan Ramzey 1 milyonuncu motosikletini üreterek Tunus’a ihraç etti. 5 milyon dolar yatırımla İstanbul Tuzla’da inşaatı tamamlanan ek üretim tesislerinin açılışında konuşan Ramzey Genel Müdürü Fevzi Lütfi Yalnız, “1965 yılında İstanbul Tarlabaşı’nda küçük bir atölyede iş hayatına başlayan Ramzey, bugün Afrika pazarının lideri haline geldi. Üretimimizin yüzde 85’ini ihrac ederek Türkiye ekonomisine katma değer sağlıyoruz. Yeni tesislerimizle birlikte yıllık 120 bin adet üretim kapasitesi ve 20 bin metrekare üretim alanına ulaştık. Türkiye henüz yerli otomobilini üretemese de biz 20 yıldan fazladır Türk markasıyla motosiklet üretip dünyaya ihrac ediyoruz. Dünyanın en büyük Japon ve Avrupalı motosiklet devlerine üretim yapıyoruz. Motosiklette yüzde 75, moped modellerinde ise yüzde 85 yerlilik oranına ulaştık” ifadelerini kullandı.

Hedef 100 Bin Motosiklet Üretmek

Motosiklet, Moped ve yedek parça üretimiyle Afrika, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına ihracat yapan Ramzey Motosiklet, İstanbul Tuzla’daki yeni fabrikasında 1 milyonuncu üretimi yaptı. Düzenlenen törene Ramzey Yönetim Kurulu Başkanı Engin Ramzey, Genel Müdür Fevzi Lütfi Yalnız, İş ve siyaset alanından çok sayıda davetli katıldı. Açılışta yaptığı konuşmada üretilen 1 milyonuncu motosikletin ihraç edileceğini ifade eden Genel Müdür Yalnız, “Ramzey 48 yıl önce başladığı üretim aşkından hiç vazgeçmedi. 15 kişilik bir ekiple başlamış olduğu üretime bugün 400 çalışanımızla 1 milyonuncu motosikleti üretmenin heyecanını yaşıyoruz. 2013 yılında 45 bin motosiklet üreterek 50 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni tesislerimizle birlikte 100 yeni personelin daha istihdamını sağlayacağız. Şu anda Hollanda, Slovenya, Romanya, Cezayir, Fas, Tunus, Senegal başta olmak üzere 10 ülkeye ihracat yapıyoruz. Özellikle kuzey Afrika ülkelerinde pazarın lider markaları arasındayız. Üretim kalitemiz ve tecrübemiz sayesinde çok sayıda ülkeden üretim teklifleri alıyoruz. Taleplere yetişmek adına kapasitemizi artırarak yeni makineler satın aldık. Hedefimiz ilk 5 yıl içinde yıllık 100 bin motosiklet üretim rakamlarına ulaşmak” diye konuştu.

Avrupalı Motosiklet Üreticisi Tomos Üretimini İstanbul’a Taşıdı

Ramzey Motosiklet’in ihracatla anılan bir marka olduğunun altını çizen Yalnız, iç pazardaki bayi ve satış ağını artıracaklarını ifade etti. Türkiye motosiklet pazarında kalitesiz ve ucuz Çin mallarının tutunamadığını anlatan Yalnız, “2012 yılında motosiklet satışları toplamda yüzde10 düşüş yaşarken, markalı ürünlerde satışlar yüzde 30 arttı. Artık tüm dünyada kalite, ucuzluğun önüne geçmeye başladı. Türkiye pazarında bayi ve satış ağımızı genişleterek pazardan yüzde 15 pay almayı hedefliyoruz. Ramzey kalitesini Türk tüketiciye daha fazla sunacağız. Avrupa’nın en eski ve en köklü Slovenya’lı Motosiklet üretim Fabrikası TOMOS firması fabrikasını kapatıp Ramzey’in üstün Teknolojisi ve üretim kalitesini göz önüne alarak üretimini Ramzey’e yaptırmaya karar verdi. 2013 yılı için ilk olarak 15 bin adet üretim anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile Ramzey Avrupa pazarlarının kapısını da aralamış oluyor” diye konuştu.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑