Oto Haber

Published on Eylül 13th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Proton Suprima’ya Yenilikçi Dokunuş!

Proton C segmentinde konumlandırmış olduğu yeni hatchback modeli Suprima’da geliştirilmiş bir multi medya ve eğlence sistemi kullanıyor. Sistem günümüz otomobillerinde kullanılan standart bir multi medya yapısından farklı olarak android işletim sistemine sahiptir.

Sistemin detay yapısına baktığımızda ise; dokunmatik ekranı sayesinde hızlı ve pratik menü seçenekleri ile bir tablet bilgisayarın sunmuş olduğu tüm özellikleri sizlere sunmaktadır. Ayrıca 4G uyumlu çalışabilme özelliği sayesinde sistem internet üzerinden sağlanabilecek sosyal medya, TV vb. her türlü servise kolayca ulaşmanızı sağlamaktadır. Aracınızda iken size gelen mailleri sesli uyarı ile alıp kolayca görüntüleyebilir, geliştirilmiş navigasyon sisteminden yararlanabilir, aracınızın uydu üzerinden takibini yapabilir ve olası hırsızlık durumlarında aracınızı kolayca bulabilirsiniz. Bu bakımdan yeni Proton Suprima olası hırsızlık durumlarına karşın bir nevi geliştirilmiş bir güvenlik kalkanına sahiptir. Yalnız sistemin 4G özelliği ancak bulunulan ülke yada lokasyondaki gerekli teknolojik alt yapının sağlanmış olması koşulu ile çalışabilmektedir. İlave olarak bir güvenlik aksesuarı niteliğinde kendi isteğiniz doğrultusunda aracınıza bağlatabileceğiniz uyumlu özel kamera sistemleri ile dilediğiniz yerden ve dilediğiniz zaman aracınızın iç ve dış canlı görüntülerine ulaşabilir, bunları kayıt altında tutabilirsiniz. Sistemin bir diğer avantajı ise USB ve Bluetooth bağlantı portları ile SD kart okuyucu özelliği sayesinde cep telefonu, fotoğraf makinesi, kamera, tablet bilgisayar yada laptop gibi pek çok elektronik cihaz ile bağlantı sağlanabilmektedir.

Proton yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre tüm bu yenilikler Proton Suprima sahiplerine özel olarak en ince detayına kadar düşünüldü ve tasarlandı.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑