Oto Haber

Published on Nisan 12th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Porsche uzaydanda görülebilen hız pisti Nardo’yu satın aldı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Porsche Mühendislik yüksekhıztestleri ile ünlü Nardo’yu satın aldı. Uzaydan görülebilen pist, 8 kilometrekareye yakın alana yayılıyor. Mülkiyet İtalyan yarımadasında neredeyse 8 kilometrekareye yakın alana yayılıyor ve 6,2 kilometrelik bir yol tutuşu pisti ve 12,5 kilometrelik yüksek hıza yönelik bir test pistini içeriyor. Hız pisti uzaydan görülebiliyor.

4 şeritten oluşan dairesel hız pistinde, en dıştaki şeritte, pistteki eğim sayesinde 240 km/s hıza kadar direksiyon düz tutularak sürülebiliyor.

Porsche, PrototipoSpA’dan satın aldığı tesisi başka üreticiler ile beraber düzenli olarak kullanıyordu.

Porsche AG başkanı ve CEO’su Matthias Müller yaptığı açıklamada, “Nardo test tesisi yüksek hız vearaçyol tutuş pistleriyle Weissach’taki tesislerimizi ideal bir şekilde tamamlıyor” dedi.

Nardo 1975 yılında Fiat tarafından inşa edildi. Tesisin 37 yıllık geçmişinde yalnızca bir ölümlü kaza yaşandı.

Tesis aynı zamanda bir 4×4 emisyon laboratuarı, bir gürültü pisti ve gerektiği takdirde birkaç pist daha eklenebilecek ilave yerler barındırıyor.

Nardo’da mühendislik işleri için bir de atölye bulunuyor. Geçmişte imalatçılara kiralanan Nardo haftada yedi gün üç vardiyayla, yılda 363 gün hizmet veriyordu.

NTV, Haber7

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑